Програму компенсацiй за пошкоджене i знищене внаслiдок росiйської агресiї житло “єВiдновлення” продовжать реалiзовувати наступного року, на її фiнансування передбачено 4 млрд. грн. згiдно з проєктом держбюджету на 2025 р., повiдомила голова Комiтету ВР з питань органiзацiї державної влади, мiсцевого самоврядування, регiонального розвитку та мiстобудування Олена Шуляк.
За її словами, проєктом бюджету передбачено фiнансування програми в розмiрi 4 млрд. грн., 3 млрд. з яких буде спрямовано на житловi сертифiкати для тих, хто втратив своє житло, а 1 млрд. – на компенсацiї за пошкоджене майно, повiдомляє “Iнтерфакс-Україна”.
“Проєкт бюджету в першому читаннi не передбачав коштiв на “єВiдновлення” взагалi. Тож я подала правку про внесення до видаткiв бюджету на наступний рiк 10 млрд. грн. на цi цiлi. Я спираюся на попереднi цифри – за перший рiк роботи програми “єВiдновлення” громадянам як компенсацiю виплатили 10,3 млрд. грн. Однак мою правку вiдхилили. Тому нинiшнє видiлення коштiв, з одного боку, можна вважати певною мiрою перемогою. Але, з iншого боку, з огляду на реальнi потреби програми – нi, оскiльки цiєї суми катастрофiчно недостатньо”, – наголосила Шуляк.
Вона зазначила, що Україна продовжує переговори з мiжнародними партнерами щодо пiдтримки фiнансування програми на наступний рiк. Ба бiльше, до фiнансування “єВiдновлення” вже долучалися i Банк розвитку Ради Європи, який надав EUR 100 млн., i Свiтовий Банк, який надав $200 млн.
“Тому у програми “еВiдновлення” є шанс. Я наполягаю на тому, що програма має не лише продовжувати пiдтримку громадян, житло яких було пошкоджено або зруйновано внаслiдок росiйської агресiї, а й розширюватися. Нагальна потреба – розширити програму на тимчасово-окупованi територiї. Якщо ми цього не зробимо, це зроблять окупанти. А цього важливо не допустити”, – резюмувала Шуляк.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, програма “єВiдновлення” стартувала в Українi 10 травня 2023 р., у її межах компенсацiю до 200 тис. грн. на ремонт почали отримувати власники пошкодженого житла. Цi кошти можна використати на придбання будiвельних матерiалiв, оплату будiвельних робiт i послуг пiдрядникiв, якi мають вiдповiднi коди для роботи, а їхнi продавцi подали заявку на участь у програмi через портал “Дiя”. З грудня 2023 р. розпочато виплати на капiтальний ремонт пошкодженої житлової нерухомостi – максимум 350 тис. грн. для квартири i 500 тис. грн. – для приватного будинку.
З 1 серпня 2023 р. в “Дiї” стартував прийом заявок на компенсацiю за зруйноване через вiйну житло. Компенсацiї виплачують одноосiбним власникам житла, яке було зруйноване через бойовi дiї пiсля 24 лютого 2022 р., не пiдлягає вiдновленню i розташоване на неокупованiй територiї. Iз 27 грудня 2023 р. розпочалася видача житлових сертифiкатiв у “Дiї”.
Станом на вересень програма “єВiдновлення” допомогла отримати нове житло для бiльш як 10 тис. i вiдремонтувати квартири та будинки для бiльш як 65 тис. сiмей.