Будiвельнi компанiї демонструють найбiльшу частку непрацюючих кредитiв

Будiвельнi компанiї демонструють найбiльшу частку непрацюючих кредитiв

Значна частка непрацюючих кредитiв спостерiгається у компанiй, що спецiалiзуються на операцiях з нерухомiстю, – 79,4% вiд загального обсягу кредитiв для таких компанiй, та у пiдприємств роздрiбної торгiвлi – 74,4%. Про це розповiдає центр економiчних дослiджень та прогнозування “Фiнансовий пульс”.

Експерти зазначили, що компанiї будiвельної галузi мають у своїх кредитних портфелях достатньо велику частку непрацюючих кредитiв. Це пов’язано насамперед з тривалiстю виробничого циклу: зокрема середнiй термiн будiвництва житлового будинку навiть в “довоєнний” час складав у середньому вiд 18 до 24 мiсяцiв. Крiм того, значнi фiнансовi витрати на початкових етапах будiвництва почасти є причиною нестабiльностi фiнансових результатiв, повiдомляє Property Times.
“Вiд початку повномасштабної вiйни будiвельнi компанiї та компанiї, що реалiзують об’єкти нерухомостi, потерпають вiд спаду попиту на ринку нерухомостi. При цьому спостерiгається значне подорожчання собiвартостi будiвництва (зростання цiн на будiвельнi матерiали, електроенергiю, збiльшенi витрати на оплату працi на тлi дефiциту робочої сили), що негативно впливає на фiнансовий стан компанiй”, – розповiла Дiляра Мустафаєва, керiвниця аналiтичного департаменту “Фiнансового пульсу”.
Аналiтики вказали, що серед видiв дiяльностi, якi складають основу кредитного портфеля пiдприємств, найбiльш надiйними є представники харчової промисловостi – частка непрацюючих активiв в кредитному портфелi пiдприємств з виробництва харчових продуктiв складає 10,6%. Також невелика частка непрацюючих кредитiв припадає на сiльськогосподарськi пiдприємства – 13,33%.
Гуртова торгiвля формує найбiльш значну частку кредитного обсягу юридичних осiб (22% вiд загального обсягу виданих кредитiв), але якiсть цього портфеля менш висока – частка непрацюючих позик серед пiдприємств гуртової торгiвлi складає 29%.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, частка непрацюючих кредитiв серед пiдприємств, що спецiалiзуються на постачаннi електроенергiї, газу, пари та кондицiйованого повiтря, складає 30% вiд загальної кiлькостi кредитiв для таких компанiй.
Дiляра Мустафаєва пiдкреслила, що вагома частина непрацюючих позик прямо пов’язана з проблемами, спричиненими вiйною, коли погiршення фiнансового стану пiдприємств виникло внаслiдок пошкодження або знищення виробничих потужностей, або виробництво чи склади розташованi в зонi бойових дiй. Ще об’єктивними причинами появи непрацюючих кредитiв є окупацiя територiй, на яких велася дiяльнiсть пiдприємств, порушення логiстики постачання сировини, втрата ринкiв збуту або зниження попиту на продукцiю тощо.
“Попри вiйну, рiвень непрацюючих кредитiв пiдприємств поступово знижується, хоча ще залишається доволi високим. Але кредитнi портфелi банкiв є добре забезпеченими та зарезервованими”, – наголосила Дiляра Мустафаєва.
Частка непрацюючих активiв в кредитному портфелi банкiв є важливим показником, що не тiльки характеризує ефективнiсть чинних стандартiв кредитування та впливає на дохiднiсть банкiвського бiзнесу, а й демонструє поточну кредитоспроможнiсть пiдприємств реального сектору економiки.
На початок сiчня найбiльша частка непрацюючих кредитiв спостерiгалась у банкiв з державним капiталом – 42,97%. У банкiв з приватним капiталом цей показник складав 12,54%, а у банкiв iноземних банкiвських груп – 10,89%.
“Бiзнес та банки поступово пристосовуються до умов вiйни. Попри вiйськовi дiї та активну руйнацiю iнфраструктури, значна частка позичальникiв зберiгає добрий фiнансовий стан, що свiдчить не тiльки про стiйкiсть бiзнесу, а й про виваженiсть банкiвських стандартiв кредитування”, – пiдсумувала Дiляра Мустафаєва.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *