Нова житлова політика дозволить позбутися черг і мінімізувати корупцію

Законопроєкт про основні
засади житлової політики

При напрацюванні законопроєкту про основні засади житлової політики, прийняття якого є необхідною умовою для отримання Україною 50 млрд євро від ЄС в рамках програми Ukraine Facility, використали європейські практики житлової політики, які вже не один рік допомагають громадянам країн Євросюзу вирішувати житлове питання. Після прийняття відповідного законопроєкту українці зможуть самостійно обрати один з кількох запропонованих варіантів, або навіть поєднати їх.

Про це під повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк.

В Україні розробляють декілька варіантів вирішення “житлового питання”: що відомо

За її словами, йдеться про дві базові форми – тимчасове житло і постійне житло. До категорії тимчасового житла належить соціальна оренда, а також службове житло. На нього матимуть право працівники бюджетної сфери, військові, правоохоронці. Але таке житло не можна буде приватизувати. Більше того, в законопроєкті передбачена норма, що приватизація має закінчитись через рік після вступу в дію нового житлового законодавства.

Постійне житло – житло, або набуте за правом власності, або побудоване за допомогою фінансово-кредитних механізмів, серед яких пільгова іпотека, компенсація частини вартості житла, фінансовий лізинг, створення житлових кооперативів, зазначила Шуляк.

Соціальна оренда, за її словами, надважливий пункт нового житлового законодавства, оскільки в країнах ЄС цей механізм вже багато десятиліть ефективно вирішує житлове питання громадян.

«Ми передбачили два формати соціальної оренди в залежності від доходу орендаря. Тобто певний відсоток ринкової вартості платитиме громадянин, а інше буде субсидіювати держава. Незабаром Міністерство розробить детальну методику розрахунку вартості такої оренди. Вона буде середньостровою або довгостроковою. Договори оренди обов‘язково будуть реєструватися. І на таку оренду матимуть право зокрема внутрішньо-переміщені особи», – підкреслила парламентарка.

Згідно з напрацюваннями законопроєкту, основним антикорупційним запобіжником у вирішенні житлового питання за допомогою запропонованих державою механізмів буде запуск Єдиної інформаційно-аналітичної житлової системи. З її допомогою все відбуватиметься не в паперовій, а в цифровій площині і без втручання чиновників.

«Громадянин самостійно вноситиме свої дані в систему і вона запропонує йому на вибір декілька варіантів. Він обиратиме, що йому підходить – або соціальна оренда, або службове житло для відповідних категорій населення, або фінансово-кредитні механізми, щоб побудувати житло, або набуття права власності на нього», – пояснила Шуляк.

Данський фонд збудує у Чернігові комплекс соціального житла та дитсадок на 200 місць

Вона додала, що у країнах ЄС досить поширеною є практика, коли громадяни комбінують дві форми житлової підтримки – наприклад, користуються соціальним житлом і паралельно будують власне з залученням державних фінансово-кредитних механізмів. Або ж орендують житло з фонду комунальної власності, а платежі від цього йдуть у револьверний фонд житла, яке можна буде отримати за правом викупу. Такі ж практики поєднання інструментів можуть запровадити і в Україні, підсумувала Шуляк. 


Цікаво про будівництво:
 Партнери Рууккі Україна – учасники програми єВідновлення


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *