Офісний ринок Києва в умовах воєнного часу: як змінився попит і ціни

Офісний ринок Києва

Згідно з останнім дослідженням консалтингової компанії, в умовах економічної невизначеності, пов’язаної з війною в перші шість місяців 2023 року ринок нерухомості продемонстрував багатообіцяючу динаміку. Бізнес адаптувався до викликів воєнного часу: компанії, що залишилися в Україні, вжили активних заходів для адаптації, а ті, що переїхали за кордон, здебільшого завершили перехідний період. Орендна активність продовжила позитивну тенденцію першого кварталу 2023 року, і на кінець 1П обсяг укладених договорів оренди сягнув близько 61 000 кв.м (+74 п.п. з початку року). Приблизно 15% обсягу угод з оренди припадало на продовження та перепідписання існуючих договорів.  

Розподіл орендної активності за індустріями залишився в цілому таким ж, як і в попередні роки, де сектор ІТ та телекомунікацій лідирував з часткою близько 48% (+12 п.п. з початку року). Державний сектор та неурядові організації, однак, значно збільшили свою частку до 25% (+11 п.п. з початку року) з початку війни, оскільки багато організацій розширили свою діяльність в країні. Водночас, сектор фармацевтики та медицини зменшив свою частку до 5% (-26 п.п. з початку року), так як основні гравці галузі забезпечили свої потреби в офісних приміщеннях, продовживши існуючі договори оренди протягом 2022 року.

Ринок торговельної нерухомості Києва: рівень вакантності може сягнути 17% до кінця наступного року

Загальний обсяг конкурентних офісних площ залишився майже незмінним на рівні 2,22 млн кв.м. Девелоперська активність в офісному сегменті знизилася, а обсяг офісних площ, що перебувають на стадії будівництва, зменшився. Очікується, що у 2П 2023 буде введено в експлуатацію близько 42 000 кв.м у чотирьох бізнес-центрах. Так, БЦ Twelve (14 000 кв.м) та БЦ Heritage (16 790 кв.м) складають 73% нової пропозиції, хоча не виключено, що затримки в їх будівництві можливі. Варто зазначити, що у 2022 році не було зафіксовано жодного нового девелоперського проєкту, і малоймовірно, що вони будуть зафіксовані до кінця 2023 року. Отже, протягом наступних 2-3 років обсяг офісної нерухомості може зрости лише за умови перезапуску призупинених. 

Станом на кінець 1П 2023 року вакантність на ринку офісної нерухомості становила 26,4%, незначно збільшившись на 0,4 п.п. з кінця 2022 року. Починаючи з 1 кварталу 2023 року, обсяг вакантних площ ефективно збалансовувався обсягом поглинутих площ, що призвело до певної рівноваги між попитом і пропозицією, вперше з початку повномасштабного вторгення.

У той же час, орендні ставки в офісних приміщеннях класу А та В у Києві майже не змінилися за останні шість місяців і коливалися в діапазоні $18-26/кв.м/місяць та $8-18/кв.м/місяць відповідно. Ефективна орендна ставка на прайм об’єкти не змінилася і становить $21 за кв.м/місяць, оскільки не було зафіксовано нових великих угод оренди в цьому сегменті. 

«Незважаючи на постійний ризик обстрілів та відтік робочої сили, більшість українських бізнесів продовжують свою діяльність, постійно адаптуючись до поточних викликів. Однак повне відновлення попиту на офісні приміщення залежить насамперед від припинення бойових дій. Відповідно, очікується, що попит з боку орендарів залишатиметься в режимі повільного відновлення до кінця року, з можливим посиленням протягом року», – повідомила представник консалтингової компанії.

Інсайди від представників влади та аналіз ринку від лідерів галузі, які продовжують працювати на благо України

Попри війну, що триває, багато компаній, що працюють в Україні, починають переходити до довгострокового планування. Деякі з цих гравців роблять вибір на користь укладання довгострокових договорів оренди, розрізняючи воєнний і післявоєнний періоди, з терміном оренди до 7 років. Однак довгострокові угоди, швидше за все, залишатимуться радше винятком, аніж нормою, і до закінчення війни на ринку домінуватимуть короткострокові рішення.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *