Що треба знати українцям про оренду житла

В Україні за час повномасштабної війни змінилися як вимоги орендодавців до орендарів, так і критерії вибору квартир. Крім платоспроможності, відсутності тварин і дітей, власники нерухомості також звертають увагу на політичну позицію потенційних орендарів та навіть їхню релігію та національність.

3994_mycollages-10-scaled.jpg (29.15 Kb)

Про те, що треба знати українцям про оренду житла.

Вимогливі орендодавці: що хочуть від українців власники квартир

Ідеальний орендар – молода платоспроможна подружня пара українців (національність також важлива) без тварин, без дітей та без бажання запрошувати гостей. Про це свідчать дані соціологічного дослідження, яке провела компанія OLX. Під час опитування в орендодавців питали, якими мають бути орендарі. Більшість заявила про платоспроможність та відсутність тварин. На третьому місці серед критеріїв – відсутність дітей. Також важлива позиція щодо війни, сімейний стан, національність.

Близько 2% орендодавців зазначила, що для них важлива навіть приналежність до певної релігії. В Україні найгірша за останні десятиліття демографічна ситуація, і створення комфортної інфраструктури для молодих батьків – частина державної політики. Натомість у молодої пари з дитиною значно менше шансів знайти квартиру для оренди.

Представниця OLX Оксана Остапчук, яка презентувала дослідження, каже: вона також зіткнулась із проблемою пошуку орендного житла з малою дитиною. Водночас орендарі звертають увагу на вартість квартири, район, ремонт. Причому ані сімейний стан власника нерухомості, ані національність чи релігія жодного значення не мають.

Опитані рієлтори вважають, що права обох сторін захищені. При цьому є можливість знайти квартиру і з дитиною, і з твариною. Юрій Піта, рієлтор та голова одного з комітетів Асоціації спеціалістів нерухомості, впевнений: “Глобальної проблеми на ринку не існує. Всі знаходять собі об’єкти. Не може бути такого, що конкретно ви не зможете знайти. Можливо, це буде інша ціна чи інша квартира, але завжди знаходиться об’єкт”.

“У мене дві кішки, і це вирок”, – розповідає киянка Світлана. Компанія, в якій працює дівчина, перенесла офіс у Львів, тож дівчині довелось переїжджати зі столиці. Свою квартиру вона здала в оренду за лічені дні, тоді як житло у Львові довелось шукати кілька тижнів.

“Я знала, що там попит вищий. Я свою двокімнатну квартиру на Дарниці здала за 14 тисяч, а у Львові орендую вже за 23 тис. однокімнатну. Вона була в оголошенні за 20 тисяч, але з котами мене погодились впустити тільки з підвищенням ціни”, – жаліється дівчина. Закон не регулює вимоги до орендарів, розповідає адвокатка Світлана Саража. Тому власники житла законно мають право зважати і на склад родини, і на національність того, хто збирається орендувати їхню нерухомість.

“Власник житла має право виставляти умови, закон це не регулює. З іншого боку, це фактично комерційна діяльність. Тобто особа отримує за це кошти, тому регулювання на рівні держави теоретично можливе. Однак не тільки в нас так, це нормальна практика, коли власники квартир мають можливість обирати і виставляти свої умови”, – каже Саража.

Яке житло шукають українці

І хоча більшість українців планує орендувати житло в новобудові, де вартість квартир вища, найважливішим критеріям вибору залишається ціна. На другому місці – кількість кімнат (особливий попит зараз мають двокімнатні квартири). І лише на третьому місці опинився такий критерій, як район. Одразу за ним – близькість до зупинки транспорту.

Серед нових критеріїв, які з’явились через відключення електроенергії, – поверх, на якому розташована квартира (це хвилює 62% орендарів), а також наявність автономного опалення (57%) та додаткового джерела живлення на випадок відключення світла (55%).

Саража розповідає: насправді проблеми виникають не тільки в тих, хто шукає житло, але і в тих українців, які здають квартири в оренду. Часто вони також незахищені: орендарі можуть залишати після себе пошкоджені меблі, зіпсований ремонт, не платити вчасно за комуналку, покидати квартиру без попередження.

При цьому, якщо в будь-якої зі сторін виникли суперечки, єдиний спосіб захистити свої права – найняти адвоката та звернутись до суду. Якщо дії однієї зі сторін порушили умови договору, то інша сторона має право вимагати компенсацію. Найкращий варіант, якщо всі можливі випадки, а також варіанти вирішення конфліктних ситуацій вже прописані в договорі.

“Дуже часто посередники просто завантажують договір з інтернету. Краще, якщо ви заздалегідь з юристом підготуєте свій варіант договору та запропонуєте його. А потім можна вступити в переговори з власником та домовитись про варіант, який підійде обом сторонам”, – каже Саража.

Які можуть бути проблеми: головні схеми

Псевдорієлтори. В Україні рієлтори за свої послуги беруть комісію, розмір якої складає від 30% до 100% місячної орендної плати. Платити має орендатор. Тому найкращий варіант – самостійно звернутись до рієлтора та озвучити свої побажання щодо квартири. Важливо, що рієлтор не може продавати інформацію, брати гроші за ознайомлення з оголошеннями, інформування. Оплата має відбуватись після того, як вам допомогли орендувати квартиру і ви підписали договір оренди.

“Ми орендували квартиру з 32 тис. грн боргу за електроенергію та арешт через несплачену іпотеку”, – розповідає мешканка Києва Марія. Дівчина звернулась до редакції OBOZ.UA (свої історії надсилайте нам на пошту [email protected]) з проханням розповісти про цей випадок.

“Нам довелось виїжджати, бо сказали, що відключать електроенергію. А потім ще з’ясувалось, що квартиру взагалі будуть арештовувати та продавати в рахунок виплати боргу. І нам таку квартиру здала рієлторка”, – жаліється Марія. Вартість житла складала 19 тис. грн на місяць. Рієлторці заплатили 9,5 тис. грн. Після того як журналіст OBOZ.UA звернувся до рієлторки по коментар, вона погодилась повернути отриману комісію.

Перед тим як орендувати квартиру, перевірте наявність комунальних боргів, також варто зробити витяг з Реєстру прав на нерухоме майно. Там можна побачити, чи перебуває квартира під арештом і на кого оформлено право власності.

Неіснуюча квартира. Ще одна шахрайська схема: на спеціалізованих сайтах та в соцмережах розміщують фейкові оголошення з особливо вигідними умовами. Опісля виявляється, що для того, щоб орендувати житло, треба внести аванс, передоплату, забронювати квартиру. Інакше, якщо не заплатити завчасно, квартиру неодмінно здадуть в оренду іншій людині. Важливе правило: сплачувати оренду варто тільки після ознайомлення з документами на нерухомість, підписання договору оренду та отримання ключів від житла.

Проблеми з документами. Якщо у квартири є кілька власників, важливо, щоб договір підписали всі, хто має право на квартиру. Якщо орендодавцю належить тільки частина квартири, він має право розпоряджатись лише своїм майном. Тобто здати в оренду свою частину, а не всю квартиру.

Перед тим як орендувати житло, важливо правильно визначити свої потреби, сформувати запит. Найпростіший варіант: працювати з професійним рієлтором, який може перевірити документи та скласти договір, який буде захищати ваші права. Якщо ж ви вирішили шукати житло без посередників, будьте уважними та не платіть завчасно.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *