31 березня у Києвi вiдбувся воркшоп “Змiцнення житлових рiшень в Українi: Спiльний пiдхiд”. Захiд органiзовано Мiнiстерством розвитку громад та територiй України спiльно з Мiжнародною органiзацiєю з мiграцiї (МОМ), Федеральним мiнiстерством економiчного спiвробiтництва та розвитку Нiмеччини (BMZ) за сприяння Нiмецького банку розвитку (KfW).
Представники державної влади України i мiжнароднi партнери обговорили перебiг i наступнi кроки реформи житлової полiтики України. Були представленi результати програм забезпечення житлом внутрiшньо перемiщених громадян України. Iшлося i про можливостi застосування європейського досвiду вирiшення житлових питань.
У сiчнi 2024 р. МОМ та Європейський iнвестицiйний банк (ЄIБ) за фiнансової пiдтримки Федерального мiнiстерства економiчного спiвробiтництва та розвитку Нiмеччини через KfW органiзували захiд, спрямований на обмiн досвiдом i створення нових шляхiв спiвпрацi у реформi житлового сектора в Українi.
Воркшоп грунтувався на результатах цього заходу, а також засiдань Секторальної робочої групи з питань житла, що вiдбулися у жовтнi 2024 р. i лютому 2025 р. та були присвяченi створенню системи доступного орендного житла для України.
Вiдкрила семiнар заступник мiнiстра розвитку громад i територiй України Наталiя Козловська. Житло залишається одним з головних напрямкiв роботи мiнiстерства, зазначила вона.
“Ми усвiдомлюємо величезну потребу українцiв у цьому секторi, враховуючи масштаби руйнувань i той факт, що росiйськi атаки, на жаль, не припиняються. У цьому контекстi напрацювання єдиної вiзiї вiдбудови житлового сектору є надважливим завданням. Спiльно маємо розумiти, як ми рухаємося на цьому треку, особливо коли йдеться про забезпечення доступним житлом таких груп населення, як внутрiшньо перемiщенi особи”, – зазначила заступник мiнiстра.
Вона подякувала мiжнародним партнерам, зокрема Європейському iнвестицiйному банку, Свiтовому банку та нiмецьким коллегам, за стабiльну пiдтримку сталих житлових рiшень в Українi.
“Разом ми виконали величезну роботу. Вiрю, надалi зможемо реалiзувати ще бiльше iнiцiатив”, – зазначила Наталiя Козловська.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, з вiтальними словами до учасникiв воркшопу звернулися державний секретар Федерального мiнiстерства економiчного спiвробiтництва та розвитку Нiмеччини (BMZ) Йохен Фласбарт, постiйний координатор та координатор з гуманiтарних питань в Українi Маттiас Шмале i Алессiя Скiавон, голова представництва МОМ в Українi.
Закрiпленню досягнутого прогресу i змiцненню спiвпрацi щодо полiтики i рiшень у сферi доступного житла, насамперед для ВПО, була присвячена панельна дискусiя “Доступне житло в Українi: полiтики, виклики та рiшення”. У виступах Наталiї Козловської, представника Генерального директорату Європейської комiсiї з питань розширення та Схiдного сусiдства EU/DG ENEST Кшиштофа Герульського, Еллен Гамiльтон (Свiтовий банк), заступника керiвника вiддiлу спiвробiтництва посольства Нiмеччини в Українi Мартiна Брайтмаєра i модератора Робочої групи з питань житлового законодавства Мiнiстерства розвитку громад та територiй Сергiя Комнатного iшлося про концепцiї доступного житла, якi знайдуть вiдображення у стратегiї нової житлової полiтики в Українi вiдповiдно до Плану вiдновлення України (Ukraine Facility Plan).
У межах сесiї “Вирiшення житлових потреб ВПО та постраждалого вiд вiйни населення в Українi: поточнi програми, потреби та фiнансування” прозвучали виступи голови Державного агентства вiдновлення та розвитку iнфраструктури України Сергiя Сухомлина, Гжегожа Гайди (офiс Європейського iнвестицiйного банку в Українi), Дiани Бертьє (Банк розвитку Ради Європи), голови правлiння Держмолодьжитла Миколи Марчука, очiльника Українського фонду соцiальних iнвестицiй Андрiя Лактiонова i представницi громадського холдингу “Група впливу” Вiкторiї Золотухiної.
Фiнансовi iнструменти i проєкти, спрямованi на пiдтримку постраждалого населення України (пiльгове кредитування, грошова допомога, субсидiї), якi реалiзуються за пiдтримки мiжнародної спiльноти, демонструють ефективнiсть в контекстi вирiшення житлових питань ВПО, пiдкреслювалося у виступах.
Зокрема, Держмолодьжитло i банк KfW реалiзують програму пiльгового iпотечного кредитування “Житло для ВПО”, яка пропонує найбiльш вигiднi для громадян умови. Понад 1 тис. родин уже придбали житло за цiєю програмою, 2025 р. реалiзацiя проєкту продовжиться завдяки фiнансуванню вiд Банку розвитку Ради Європи в розмiрi 50 млн. євро.
Пiд час сесiї “Iнновацiйнi житловi рiшення: будiвництво та управлiння доступним житлом (ЄС та Україна)” виступили Кнут Хьоллер, Житлова iнiцiатива для Схiдної Європи (IWO), i Бент Мадсен, президент Housing Europe та генеральний директор Данської нацiональної асоцiацiї неприбуткових житлових компанiй.
За результатами воркшопу сформульованi рекомендацiї щодо крокiв у напрямку розробки спiльного плану дiй для успiшної реалiзацiї житлової реформи в Українi.
Ключовими етапами на цьому шляху стануть:
– ухвалення та iмплементацiя сталих, комплексних довгострокових рiшень, якi дадуть Українi змогу досягти прогресу у вирiшеннi житлових проблем соцiально чутливих груп громадян, насамперед ВПО,
– продовження спiльної роботи зацiкавлених сторiн задля створення нового житлового законодавства України, основою якого є проєкт закону “Про основнi засади житлової полiтики”, що закладає основи подальшої успiшної реалiзацiї житлових рiшень,
– розробка Житлової стратегiї як невiд’ємної частини спiльної роботи у сферi модернiзацiї вiтчизняної житлової полiтики.