Європарламент і Рада ЄС дійшли попередньої згоди щодо Українського фонду

Європейський парламент і Рада ЄС досягли попередньої згоди навколо нового механізму підтримки України за рахунок створення Українського фонду у 50 мільярдів євро у бюджеті Євросоюзу на чотири наступні роки.

Як передає Укрінформ, таке повідомлення з’явилося в ніч на 6 лютого на сайті Європейської ради.

«Сьогодні Рада ЄС та Європейський парламент досягли попередньої згоди із запровадження нового цільового інструменту для підтримки відновлення України, її відбудови й модернізації, підтримуючи в той же час зусилля із виконання реформ, які є частиною шляху країни до членства в ЄС. Український фонд матиме загальний бюджет у 50 мільярдів євро», – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, Український фонд об’єднає бюджетну підтримку ЄС в єдиний інструмент, що дозволить надавати широку, передбачувану та гнучку допомогу для України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів, пов’язаних із війною.

«ЄС готовий підтримувати Україну так довго, як буде необхідним. Український фонд дозволить нам спрямувати суттєву та передбачувану підтримку для України, щоб допомогти її народу відбудувати країну в умовах безпрецедентних викликів, що їх принесла з собою російська агресивна війна. Водночас ця підтримка допоможе Україні просувати вперед реформи та зусилля з модернізації на шляху до членства в ЄС», – зазначив з цього приводу міністр фінансів головуючої в ЄС Бельгії Вінсернт Ван Петегем.

Читайте також: У Європарламенті сподіваються завершити переговори щодо Українського фонду в понеділок

Український фонд структурно складатиметься з трьох головних компонентів.

Перший передбачає, що Кабмін розробить «Український план», який визначить наміри щодо відновлення, відбудови й модернізації країни, а також міститиме плани реформ в рамках процесу входження до ЄС. Фінансова підтримка в формі грантів та кредитів для України держави буде надаватися на основі імплементації цього плану, з дотриманням необхідних умов та часового розкладу виплат.

Друга складова: в рамках Українського рамкового інвестиційного інструменту ЄС надаватиме підтримку в формі бюджетних гарантій і буде поєднувати гранти та кредити від державних та приватних інституцій. Українська система гарантій покриватиме кредитні ризики, ризики, що пов’язані із наданими гарантіями, включатиме інструменти ринку капіталів та інші форми фінансування на виконання поставлених перед Українським фондом завдань.

Третя складова – допомога Європейського Союзу в рамках входження України до ЄС та інші заходи підтримки, що допоможуть Україні привести законодавство у відповідність до законодавства ЄС, а також виконати структурні реформи на шляху до членства в ЄС у майбутньому.

Читайте також: Єврорада оприлюднила висновки щодо бюджету ЄС та Українського фонду

Як зазначається у повідомленні, досягнута між Європейським парламентом та Радою ЄС попередня домовленість визначає фінансові аспекти в контексті створення Українського фонду.

Загальний бюджет фонду в обсязі 50 мільярдів євро буде розподілений на 33 мільярди у кредитах та 17 мільярдів у грантах.

Гранти будуть виділятися через новий спеціалізований інструмент, запропонований до створення в рамках середньострокового перегляду багаторічного бюджету ЄС. Кредити будуть виділятися за рахунок резервів власних ресурсів ЄС, подібно до фінансування, що застосовувалося під час виконання макрофінансової допомоги для України «+» (МФД+) у 2023 році.

Україна може робити запит, в рамках Українського плану, на авансовий платіж в сумі до 7 відсотків від ємності Фонду.

Суттєва частина інвестиційної складової Українського плану та Українського інвестиційного рамкового інструменту буде призначена для здійснення «зелених» інвестицій. Частина ресурсів Українського інвестиційного рамкового інструменту буде зарезервована для підтримки малих та середніх підприємств. Український план також передбачає заходи з підтримки ефективності національної влади.

Погоджений текст угоди передбачає проміжне фінансування, яке дозволить направити бюджетні ресурси в Україну так швидко, як це можливо. Крім того, Фонд зберігатиме певну гнучкість у виконанні бюджету, з урахуванням того, що Україна перебуває у стані війни.

Читайте також: ЄС зберігає гнучкість у використанні €50 мільярдів допомоги для України – фон дер Ляєн

Передумовою для підтримки України з використанням ресурсів Українського фонду буде продовження Україною реформ та повага до ефективних демократичних механізмів, включаючи багатопартійну парламентську систему, верховенство права, гарантії поваги до прав людини, включаючи права персон, що належать до меншин.

Нові регуляторні правила забезпечать, що Верховна Рада та громадські організації в Україні будуть належним чином проінформовані та отримають консультації щодо розробки та імплементації Українського плану.

Започаткований в рамках Українського фонду діалог надасть Європейському парламенту можливість запрошувати Єврокомісію для обговорення, принаймні раз на чотири місяці, імплементації цього плану.

З метою оцінки ефективності імплементації плану, регуляторні правила вбиратимуть конкретні показники, які спростять процедуру моніторингу різних якісних та кількісних дій, включаючи огляд виконання соціальних, економічних та природоохоронних елементів Українського плану.

Як зазначається у повідомленні, на основі досягнутої в понеділок попередньої угоди, переговірні команди Європейського парламенту і Ради ЄС продовжать роботу над ширшим оглядом змін до багаторічного бюджету ЄС (MFF) на 2021-2027 роки, які включають створення Українського фонду та програму Стратегічних технологій для Європейської платформи (STEP), та будуть прагнути досягти остаточного погодження так швидко, як це буде можливим.

Читайте також: Рішення ЄС щодо €50 мільярдів для України не замінить лідерства США у військовій допомозі – Білий дім

Попередня угода, досягнута сьогодні в результаті переговорів, має пройти через розгляд у Раді ЄС та у Європейському парламенті до того, як її текст буде винесений на процедуру формального затвердження. Після такої процедури угода буде оприлюднена в Офіційному журналі ЄС, та набуде чинності наступного дня після публікації. Відповідні регуляторні правила будуть застосовуватися негайно після того, як угода набуде чинності.

Як повідомлялося, 20 червня 2023 року, Європейська комісія запропонувала перегляд багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки, включаючи створення в ньому Українського фонду та програму Стратегічних технологій для Європейської платформи.

Лідери всіх 27 країн ЄС під час спеціальної зустрічі Європейської ради 1 лютого 2024 року одноголосно підтримали створення Українського фонду. Це політичне рішення має пройти процедуру формального затвердження на рівні Європейського парламенту та Ради ЄС. Якщо ця процедура завершиться швидко, Україна зможе отримати фінансову допомогу від ЄС, орієнтовно, на початку березня поточного року.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *