Мінфін, НБУ і депутати хочуть стягнути з банків понад 50% податку на прибуток за 2023 рік. Як це працюватиме?

Влада шукає додаткові надходження у бюджет наступного року. Одним з джерел мають стати банки, які за три квартали 2023 року отримали 110 млрд грн чистого прибутку. Просте рішення не обовʼязково призведе до потрібного результату, застерігають економісти.

Вже узгоджений розмір ставки податку на «надприбутки банків», ухвалений Верховною Радою в першому читанні, може зазнати кардинальних змін.

Хороша новина для банкірів: замість виплати до бюджету 36% з прибутків 2024-2025 років, банкам можуть встановити менший податок, який натомість не обмежать лише двома роками.

Погана: Мінфін, НБУ та навіть МВФ начебто виступають за додаткове оподаткування банків не тільки з наступного року, а й ретроспективно за 2023-й, розповіли Forbes двоє депутатів з фінансового комітету Ради та двоє топпосадовців, дотичних до підготовки закону. Ставка податку на 2023-й, за словами трьох з них, може перевищити 50%.  

Чому влада готова піти на збільшення ставок «заднім числом» та як працюватиме додаткове оподаткування банків? 

Ставки податку на прибуток для банків. Версія 2.0 

Верховна Рада 19 жовтня ухвалила в першому читанні законопроєкт №9656-д, який передбачає збільшення податку на прибуток для банків до 36% упродовж 2024-2025 років. Це має приносити додатково у бюджет по 10 млрд грн на рік, очікували у фінкомітеті Ради.  

Ідея додатково оподаткувати й мегауспішний для банків у фінансовому плані 2023 рік вже тоді звучала в Раді. Проте від неї відмовились. «Позиція комітету – будь-який податок, навіть якщо він дуже справедливий, не можна запроваджувати заднім числом», – запевняв Forbes менш ніж два місяці тому заступник голови фінкомітету Ярослав Железняк. 

Але за цей час в парламенті, уряді і Нацбанку побільшало побоювань, чи вистачить Україні наступного року фінансування від партнерів. Вже середина листопаду, але досі немає погодженої допомоги від основних донорів – США та ЄС.   

Дефіцит держбюджету у 2024 році

Парламент 9 листопада ухвалив закон про державний бюджет на 2024 рік. Дефіцит бюджету становить 1,57 трлн грн. Для покриття дефіциту Мінфіну доведеться залучати 526 млрд грн на внутрішньому борговому ринку та 1,67 трлн грн – запозичити в міжнародних партнерів. 

Загальна сума запозичень більша за дефіцит бюджету, бо Мінфіну доводиться ще обслуговувати та погашати минулі борги. У бюджеті на це закладено 626,7 млрд грн.

З очікуваних $41 млрд допомоги партнери України поки не погодили $29 млрд, казав напередодні голосування за бюджет міністр фінансів Сергій Марченко. У США демократи та республіканці не можуть визначитись з обсягами допомоги Україні та Ізраїлю, а в ЄС Угорщина та Словаччина поки заблокували виділення €50 млрд Україні на наступні чотири роки.

Читати більше Згорнути

Ініціатором підвищення ставки податку на прибуток для банків був Мінфін, розповіли два депутати фінансового комітету Ради. Нацбанк та Міжнародний валютний фонд також підтримали ідею, додали співрозмовники Forbes.

Мова йде про так зване ретроспективне оподаткування за 2023 рік. Остаточна цифра ще погоджується, але Мінфін виступає за більшу ставку, ніж 36%, яка була прийнята в першому читанні, зазначив на правах анонімності співрозмовник в уряді. Попередньо обговорюється ставка 52-54%, повідомив топпосадовець однієї з держструктур, дотичний до підготовки цих змін.

«У нас немає вибору, з фінансами все дуже складно, – каже депутат фінкомітету Ради. – Ми (депутати комітету – Forbes) нічого не можемо зробити».   

Forbes звернувся по коментар до голови комітету Данила Гетманцева. Він не підтвердив і не спростував цю інформацію, зазначивши, що депутати разом з Мінфіном, НБУ та МВФ розглядають різні пропозиції про оподаткування надприбутків банків.

«До прийняття комітетом рішення я утримаюсь від коментарів, – зазначив він. – Скажу одне – вони всі складні та обумовлені надважкою ситуацією у публічних фінансах». 

Як можуть бути оформлені зміни і коли? У законопроєкті до другого читання буде написано, що за підсумками року банки мають сплатити додаткові податки за увесь рік, каже топпосадовець, дотичний до підготовки документа. 

На друге читання документ піде наприкінці листопада, каже депутат фінкомітету. Співрозмовник в уряді прогнозує, що це станеться тільки після того, як ця ідея буде остаточно узгоджена з МВФ та відображена в оновленні меморандумі з фондом після чергового перегляду Програми розширеного фінансування (EFF).

Скільки це дасть додаткових коштів у бюджет? Збільшена ставка для банків за 2023 рік (50%+) дасть бюджету-2024 додаткові 24 млрд грн, каже депутат профільного комітету, з яким спілкувався Forbes.   

Що буде у 2024 році й надалі? Підвищені ставки залишаться з банками упродовж наступних років, стверджують троє співрозмовників. Проте остаточного рішення про розмір ставки податку поки немає. Один з депутатів каже, що зараз обговорюють ставку податку на прибуток у 25%, проти 36% — у першому читанні законопроєкту, і діятиме вона постійно, а не два роки, як планували раніше.

Плюси і мінуси додаткового оподаткування банків 

Запровадження додаткового оподаткування виправдане, бо з фінансами Україні зараз дуже важко, вважає старший економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Юрій Гайдай.  

Подібні податки на надприбутки (windfall tax) поширені у світі, це не ноу-хау для України, зазначає Гайдай. І йдеться не тільки про банківський сектор, а часто й про сировинні галузі, додає він. 

Українська влада обрала банківський сектор, бо саме він отримував надприбутки в умовах воєнного стану – це побічний ефект нинішнього монетарного дизайну, вказує Гайдай. Зокрема, йдеться про прибутки банків від високих ставок за депозитними сертифікатами та ОВДП. У результаті за 9 місяців цього року банки отримали 110 млрд грн прибутку.  

Чи є інші джерела? В частині оподаткування бізнесу уряд вже «дійшов до межі», заявив напередодні прийняття бюджету міністр фінансів Сергій Марченко.  

Та чи дасть оподаткування банків великий ефект? Тут є сумніви, каже фінансова аналітикиня Наталя Задерей. 

По-перше, більшість прибутку сконцентрована у державних банках, пояснює Задерей. Так, за 8 місяців пʼять держбанків отримали 63% з загального обсягу прибутку – 59,8 млрд грн з 95,1 млрд. І з цих прибутків держбанки сплачують дивіденди – тобто вони заплатять більше коштів як податки, але менше – як дивіденди. 

По-друге, після зниження облікової ставки Нацбанком зменшаться процентні доходи банків, каже Задерей. Це основна складова їхнього прибутку. За 8 місяців 2023-го чистий процентний дохід усіх банків становив 129,3 млрд грн, свідчить статистика НБУ.

По-третє, через невизначеність в економіці банки ще будуть доформовувати резерви під кредитні ризики, що також знижуватиме їхні прибутки, додає вона.  

Які ризики є для ринку? Збільшувати податки заднім числом – небезпечна ідея, бо це – зайве підтвердження ризиковості регуляторного середовища, вважає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. І це в країні, яка гостро потребуватиме інвестицій після війни, додає він. 

Підвищення ставки «заднім числом» буде негативним сигналом для інвесторів, погоджується Задерей.

Постійне підвищення ставки тільки для банків є дискримінаційним, тож Демків прогнозує, що гравці ринку можуть звернутись до Конституційного суду. «І можуть початись розмови про оподаткування інших галузей, де спостерігалися вищі прибутки, зокрема в агросекторі», – додав він. 

Також довгострокове підвищене оподаткування може призвести до перекладання навантаження на клієнтів через зростання комісій, додає Гайдай з ЦЕС.  

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *