У Днiпрi вiдбувся професiйний воркшоп зi свiтлового планування мiста за участi одного з найвiдомiших свiтових експертiв у галузi освiтлення – Роджера Нарбонi. Засновник французького проектного бюро Concepto, автор свiтлового майстер-плану Парижа та iнiцiатор концепцiї “урбанiзму свiтла”, вiн уже багато рокiв формує мiжнароднi стандарти у сферi мiського освiтлення та дiлиться досвiдом iз молодими фахiвцями по всьому свiту.
У рамках воркшопу Роджер Нарбонi дослiдив нiчний Днiпро разом з учасниками, коментуючи як сильнi сторони мiського середовища, так i те, що можна покращити: “Я вже побував у Днiпрi в деяких мiсцях, менi провели екскурсiю. Деякi локацiї були справдi гарними i вдалими з точки зору свiтлового дизайну. Водночас iншi – менш вдалими, i ми розумiємо, що є над чим працювати. I саме такi моменти, коли ти бачиш певнi вади в освiтленнi, надихають розробляти майстер-план, тобто загальну стратегiю освiтлення мiста”.
Вiн звернув увагу на географiчнi особливостi мiста, якi вiдкривають простiр для свiтлових рiшень нового рiвня: “Менi дуже подобається, що у вас є рiчка. Це дає можливiсть насолоджуватися видом мiста з обох берегiв. Це дуже ефектно, особливо коли є гарне освiтлення”.
“Наша мета не лише аналiз вже наявного середовища, а й передача практичних iнструментiв молодим дизайнерам. Ми разом з учасниками виїжджали дивитись Днiпро у вечiрнiй час. Спостерiгали за проблемними зонами, тими, якi варто пiдкреслити чи доопрацювати. Такий пiдхiд дуже важливий – бачити все наживо, працювати на мiсцi. I водночас дуже важливо звертати увагу на людей, мешканцiв мiста. Розумiти, куди вони ходять, що їм цiкаво. Задача – знайти такий пiдхiд, щоб iмплементувати свiтло в мiсто, але водночас подбати про свiтлове забруднення, зберегти баланс”, – наголосив Роджер Нарбонi.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, участь у воркшопi взяли 50 людей – найкращi студенти, якi вивчають архiтектуру, викладачi, архiтектори. Усi працювали в командах над розробкою базового концепту майбутнього майстер-плану освiтлення Днiпра.
“У нас є мрiя – зробити свiтловий майстер-план для Днiпра. Така практика давно поширена в Захiднiй Європi, i ми дуже хочемо стати першими у Схiднiй. Я щиро радий, що саме Днiпро може стати першим мiстом, де принаймнi на рiвнi концепцiї з’явиться свiтлова стратегiя. Усi чотири команди воркшопу працюють над цим, презентують свої iдеї, i ми сподiваємося вийти на спiльне бачення, яке стане каркасом для майбутнього повноцiнного майстер-плану”, – зазначив Микола Каблука, член Мiжнародної асоцiацiї свiтлового дизайну, засновник i артдиректор студiї Kabluka Light&Digital Sculptures by Expolight.
Реалiзацiя подiбного плану вимагає не лише часу, а й стратегiї розвитку мiста у довгостроковiй перспективi.
“Для нас важливо, що нас знайомлять iз цим свiтовим досвiдом – i робить це справжня зiрка у своїй галузi, людина, завдяки якiй у багатьох сенсах ця професiя взагалi iснує. Так, реалiзацiя напрацьованих положень майстер-плану скорiш за все буде можлива вже пiсля нашої Перемоги, але напрацьовувати їх можна i потрiбно вже зараз. Це дуже довгий i кропiткий процес”, – прокоментував начальник головного архiтектурно-планувального управлiння, головний архiтектор Днiпра Дмитро Волик.