Iнвентаризацiю недобудов i довгобудiв хочуть вiдновити

Iнвентаризацiю недобудов i довгобудiв хочуть вiдновити

В Українi планують вiдновити процес iнвентаризацiї недобудов i довгобудiв, призупинений через росiйське вторгнення, повiдомила голова комiтету ВР iз питань органiзацiї державної влади, мiсцевого самоврядування, регiонального розвитку та мiстобудування Олена Шуляк.

За її словами, у держави наразi немає актуальних даних про обсяг недобудованого житла i точну кiлькiсть громадян, якi проiнвестували такi об’єкти. Проведення Мiнiстерством розвитку громад, територiй та iнфраструктури вiдповiдної iнвентаризацiї надасть змогу максимально чiтко визначити масштаби проблеми, що, своєю чергою, сприятиме пошуку оптимальних шляхiв її вирiшення, повiдомляє “Iнтерфакс-Україна”.
“Проблема недобудов i довгобудiв для України не нова. Лише на прикладi столицi є низка показових кейсiв: спочатку сумнозвiснi будинки Войцеховського, потiм “Укрбуд”, “Аркада”, тепер “Київмiськбуд”. Це десятки тисяч родин, якi досi не отримали ключi вiд свого будинку. Потрiбно шукати можливi шляхи вирiшення цих викликiв по всiй країнi, а також змiцнювати законодавство в будiвельнiй сферi, щоб унеможливити повторення таких ситуацiй”, – наголосила Шуляк пiд час “круглого столу” “Вдосконалення фiнансово-кредитних механiзмiв забезпечення будiвництва житла для розвитку будiвельної галузi та створення умов для вiдновлення України”.
Як наголосив нардеп, знизити ризики недобудов покликаний закон про реєстрацiю спецiального майнового права (СМП), який запрацював наприкiнцi 2023 р. Тепер усi забудовники зобов’язанi реєструвати спецiальнi майновi права на свої об’єкти в Державному реєстрi речових прав на нерухоме майно, а для цього мають зареєструвати кожну квартиру як складову частину будинку в Єдинiй державнiй електроннiй системi у сферi будiвництва (ЄДЕССБ). Система не дасть змоги здiйснити реєстрацiю, якщо забудовник попередньо не отримав технiчнi умови, мiстобудiвнi умови та обмеження, не внiс данi на проєктування, проєктну документацiю з iдентифiкатором та експертний звiт. Крiм того, в ЄДЕССБ обов’язково має бути затверджена проєктна документацiя, а також документ, що дає право на виконання будiвельних робiт.
“Фактично така багатоетапна перевiрка алгоритмами електронної системи перед реєстрацiєю спецiального майнового права є додатковою гарантiєю для iнвестора, що забудовник будує вiдповiдно до чинного законодавства”, – пояснила Шуляк.
Як повiдомила заступниця мiнiстра Мiнвiдновлення, до теперiшнього часу для 47 об’єктiв завершено внесення даних СМП до ЄДЕССБ, для 80 об’єктiв розпочато процес створення документiв для реєстрацiї СМП.
На думку Шуляк, обов’язкова реєстрацiя СМП – крок до створення прозорих правил гри на ринку девелопменту i ще один запобiжник вiд появи нових проблемних кейсiв. Однак для вирiшення питання iз наявними довгобудами та недобудовами вкрай важлива готовнiсть мiсцевої влади активно шукати оптимальнi рiшення кожного конкретного кейса.
У зв’язку з цим Шуляк навела приклад Долинської громади Кiровоградської областi, де кiлька об’єктiв незавершеного будiвництва мiсцевi органи перевели з державної власностi до комунальної, потiм коштом мiсцевого бюджету добудували їх згiдно з сучасними стандартами, включно з енергоефективнiстю. У добудованих будiвлях поселили родини вiйськових.
По iнформацiї ProfiDOM.com.ua, народна депутатка висловила сподiвання, що стимулювати такi проєкти зможе нещодавно ухвалений законопроєкт №10202, який надає виконавчим органам мiсцевого самоврядування повноцiнне право на замовлення ремонту або комплексного вiдновлення об’єктiв соцiальної та виробничої iнфраструктури, а також житлових будинкiв.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *