У Львовi визначили переможцiв архiтектурного конкурсу на проєктну пропозицiю храмового комплексу iкони Пресвятої Богородицi Скоропослушницi у районi вул. К. Левицького – вул. Пекарської. Серед 25 пропозицiй обрали проєкт авторського колективу зi Львова пiд керiвництвом Андрiя Лесюка. Окрiм мiсця для молитви, у храмовому комплексi передбачено зведення дзвiницi, недiльної школи, укриття, зони для духовних бесiд та зборiв громади. Також разом з будiвництвом заплановане облаштування благоустрою скверу.
За даними департаменту архiтектури та просторового розвитку Львiвської мiської ради, з 39 зареєстрованих авторiв та авторських колективiв на конкурс подали 25 конкурсних проєктiв. Переможцем конкурсу обрали проєкт авторського колективу зi Львова пiд керiвництвом Андрiя Лесюка. За словами журi, проєкт-переможець вiдповiдає умовам конкурсу.
За описом проєкту переможця, храмовий комплекс iкони Пресвятої Богородицi Скоропослушницi поєднує давнi православнi традицiї з сучасними архiтектурними рiшеннями. Його композицiя грунтується на вiзантiйськiй спадщинi, що проявляється у хрестоподiбному плануваннi та монолiтному куполi.
“Журi конкурсу розглянуло рiзноманiтнi iнтерпретацiї сакральної архiтектури, представленi учасниками, i в пiдсумку зупинилося на проєктi, який не лише по-новому осмислює православнi традицiї, а й зберiгає глибокий зв’язок iз духовною та архiтектурною спадщиною Афону. Цей вибiр є символiчним, оскiльки храм буде присвячений iконi Пресвятої Богородицi Скоропослушницi, яка була привезена до Львова з Афону. Саме тому архiтектурний образ храму вiдсилає до стилiстики вiзантiйських та грецьких храмiв. Проєкт зберiгає ключовi елементи православної храмової традицiї: хрестоподiбне планування, вiвтарну частину, купол – проте всi цi традицiйнi форми iнтегрованi в єдину мiнiмалiстичну форму”, – розповiв головний архiтектор мiста Антон Коломєйцев.
“Таке проєктне рiшення має певною мiрою характер оборонної церкви i це дуже символiчно, як на мене, тому що цей конкурс проводиться пiд час вiйни в Українi, й напевно в пам’ятi нащадкiв цей храм пам’ятатимуть, як такий, що почали зводити в час вiйни. Рiшення в матерiалi передбачає масивнi монолiтнi конструкцiї з використанням цегли. Церква своїм виглядом показує впевненiсть, масивнiсть i амбiцiю стояти на цьому пагорбi протягом багатьох столiть. Також одна з чеснот проєкту – добре ландшафтне рiшення. Автори дуже добре попрацювали i сформували правильнi пiдходи до розмiщення в ландшафтi без радикальних трансформацiй з мiнiмальним втручанням в схил та збереженням зелених насаджень. Маю надiю, що при реалiзацiї це буде максимально екологiчний i толерантний до довкiлля проєкт”, – зазначив Юрiй Столяров, голова журi архiтектурного конкурсу.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, поруч з храмом окремо розташована дзвiниця, яка пiдкреслює мiнiмалiстичний стиль, доповнює силует храму та створює просторову рiвновагу ансамблю. А пiд храмом передбаченi додатковi примiщення, якi забезпечують функцiональнiсть комплексу. Серед них – недiльна школа, укриття, санвузли та допомiжнi примiщення. А також просторi зони для зборiв, зустрiчей i духовних бесiд.
За словами мiського голови Львова, архiтектурний конкурс дає змогу побачити широке коло усiх можливих варiантiв та пiдходiв до створення нових об’ємiв в мiському просторi i дозволяє вибрати найбiльш якiсний проєкт.
“Ми маємо правило у Львовi – все, що будується у центрi мiста, має йти через архiтектурний конкурс. Виключень немає i для храмiв. Експерти обрали дуже гiдний проєкт. При якiсному виконаннi ця будiвля може стати пам’яткою архiтектури XXI столiття. Дякую командi, яка подарувала мiсту ще одну якiсну будiвлю. Вважаю, що ми у Львовi показуємо приклад”, – зазначив Андрiй Садовий.
До складу журi конкурсу входили: Антон Коломєйцев, головний архiтектор Львова, Димитрiй Рудюк, Митрополит Львiвський i Сокальський Православної церкви України, Тетяна Балукова, начальниця управлiння охорони iсторичного середовища Львiвської мiської ради, Василь Косiв, ректор Львiвської нацiональної академiї мистецтв, архiтектори Юлiан Чаплiнський, Наталiя Зiнчук, Марко Савицький, Юрiй Столяров та Юрiй Джигiль, представник Львiвської обласної органiзацiї Нацiональної спiлки архiтекторiв України.
Традицiйно у конкурсi було передбачено три призовi мiсця, а також двi додатковi заохочувальнi премiї.
Переможцем конкурсу обрано проєкт пiд шифром 232002 авторського колективу у складi: Андрiй Лесюк, Михайло Когут, Iгор Когут, Катерина Iващук, Ярослав Iваськiв, Єгор Перепелюк та Анна Фiтель (Львiв).
Зводитимуть храмовий комплекс коштом релiгiйної громади.