Що відбувається на ринку нерухомості в Ужгороді

Ужгород після початку повномасштабної війни перетворився на одне з кількох міст, де значно зріс ринок нерухомості. Тут активно будуються новобудови і, попри ситуацію в економіці й велику війну, зростають ціни як на оренду, так і на продаж житла.

9319_prodam-kuplyu-kvartiru-dnepropetrovsk-825x460.jpg (39.27 Kb)

Про те, що відбувається на ринку нерухомості в Ужгороді, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

500 доларів за оренду однокімнатної квартири і конкуренція переселенцями

Закарпаття – єдиний український регіон, у якому немає комендантської години. Сюди майже ніколи не долітають російські ракети, місцеві часто ігнорують повітряні тривоги. Про війну нагадують тільки військові, що повернулися з фронту під час короткої відпустки, сотні тисяч переселенців, а ще прощання із загиблими героями.

Порівняна безпека та відсутність комендантської години створили умови для розквіту ринку нерухомості. Після початку повномасштабної війни ціни на оренду злетіли вдвічі. Зараз ситуація стабілізувалась, проте вартість житла все ще залишається на рівні, який подекуди перевищує столичний. Зросли і ціни на продаж квартир.

Українці бояться купувати нерухомість у містах, які зазнають ракетних атак РФ, але готові інвестувати в нерухомість у безпечному Ужгороді. Це вже відчули забудовники. Якщо раніше в Ужгороді будували передусім львівські компанії, то зараз конкуренцію їм створюють забудовники з Дніпра.

На Закарпаття тільки офіційно переїхали (ті, що пройшли реєстрацію) 350 тис. переселенців, релокувались близько 400 підприємств. Тут з’явились нові робочі місця, місцевий бізнес отримав нових платоспроможних клієнтів. Приїхали не лише переселенці, що потребують допомоги від держави, але і представники середнього класу, дрібного та середнього бізнесу. Вони швидко поновили свої заробітки і зараз створюють попит в Ужгороді, зокрема і на житло.

Олена Біровчак, досвідчена рієлторка в Ужгороді, розповідає OBOZ.UA: після початку повномасштабної війни ціни злетіли в кілька разів. Квартири в центрі почали здавати за 450 доларів на місяць, хоча до повномасштабної війни навіть з урахуванням старого курсу долара така ціна здавалась неможливою.

“Коли почалась велика війна, новобудова в центрі коштувала 450 доларів, зараз – 350, а до великої війни була 250. Вартість у 2-3 раза виросла, але потім трохи знизилась”, – розповідає рієлторка. Попит на нерухомість досі на рівні вище, ніж було до повномасштабної війни.

Якщо раніше нерухомість орендували передусім студенти, то нині головні клієнти – переселенці. Є родини, які переїжджають напередодні опалювального сезону, очікуючи обстрілів у своїх містах, але їх небагато, додає Оксана Станко, експертка ринку нерухомості в Ужгороді.

За словами Станко, зараз квартиру в новобудові можна орендувати за 12 тис. грн. Йдеться про однокімнатну квартиру в панельці чи хрущовці. До того ж, зважаючи на сайти з оренди нерухомості, такі самі за площею квартири в нових будинках здають і за 16-18 тис. грн. Наприклад, однокімнатну квартиру на вул. Капушанській (новобудова) площею 40 квадратів здають в оренду за 500 доларів. За таку саму ціну намагаються здати однокімнатну на вул. Белінського (квартира в новобудові з площею 45 квадратів).

Житло активно будують, ціни різко зросли

У доларовому еквіваленті вартість квартир впала майже по всій Україні. У Києві квартири, які ще 2021-го продавали за 70 тис. доларів, зараз можна придбати за 55-60 тис. При цьому, якщо перерахувати в гривні, то 2021-го 70 тис. доларів коштувало 1,9 млн грн. А 2023-го 60 тис. доларів – це вже майже 2,6 млн грн.

Тобто незважаючи на те, що в доларах ціни впали, в гривні вони значно зросли. Така ситуація в більшості українських міст, але не в Ужгороді. Тут ціни зросли і в доларах, і в гривні. “Зараз квартира коштує приблизно на 20% дорожче, ніж було 2021-го”, – розповідає Олена Біровчак.

Оксана Станко пояснює: якщо у випадку з вторинним ринком ще є можливість торгуватись, то з новобудовами все складніше. Значно зросла вартість будівництва, частину матеріалів доводиться ввозити з-за кордону, погіршилась логістика, зросла конкуренція за матеріали. Все це призвело до того, що забудовникам доводиться витрачати значно більше коштів. У результаті це впливає і на вартість квартири.

“Ситуація з купівлею квартир також стабілізувалась. Якщо раніше активно купували переселенці, то зараз уже більше місцеві. Будівництво подорожчало, тому ціни в новобудовах значно зросли. А ось з вторинкою ще можливий певний торг і є більше шансів знайти житло на різний бюджет”, – пояснює Станко.

Кількість новобудов зростає, при цьому високий попит на нерухомість зберігатиметься до кінця повномасштабної війни. Після є кілька можливих сценаріїв. Попит на нерухомість в Ужгороді може зменшитись через втрату конкретної переваги: відсутності обстрілів та комендантської години. Водночас можливий і інший сценарій.

Якщо після перемоги у війні Україна швидко інтегрується з ЄС, ефективно впровадить реформи, цілком можливо, що інвестиції в українську нерухомість зацікавлять і іноземців. Тоді вартість житла з часом може зрости не тільки в Ужгороді, а по всій країні.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *