У Львовi обговорили безпеку укриттiв

У Львовi обговорили безпеку укриттiв

У Львовi вiдбулась конференцiя, яка об’єднала архiтекторiв, будiвельникiв, конструкторiв та науковцiв пiд час заходу “Безпека укриттiв: мiжнародний досвiд та українськi реалiї”. Метою заходу було знайти новiтнi практики та опрацювати кращi сучаснi рiшення для безпеки укриттiв. Серед питань, якi обговорювали: ДБН В.2.2-5:2023 “Захиснi споруди цивiльного захисту”, доступнiсть укриттiв та час пiдльоту пiд час ракетної атаки, довгострокове використання укриттiв, їхнi подвiйнi функцiї, проєктування укриттiв в iсторичних будiвлях, пам’ятках та при їхнiй реставрацiї, проєктування укриттiв у м. Львовi, а також мiжнародний досвiд проєктування укриттiв (в Iзраїлi, Сiнгапурi та США).

Антон Коломєйцев, головний архiтектор мiста Львова, виступив з презентацiєю про позитивну динамiку використання укриттiв в пiдземних поверхах, паркингах новобудов з забезпеченням необхiдних умов для довгого перебування, таких як опалення та вiдокремлення вiд решти машин, щодо лiкарень – розташування операцiйних блокiв лiкарень в пiдземних поверхах як стратегiчне рiшення, а не ситуативне, та посилення iнших заходiв безпеки, як розташування пожежних гiдрантiв наземних, збирання дощової води для гасiння пожеж, забезпечення контролю за безпекою через камери спостереження. Вiн продемонстрував не тiльки ряд рiшень з боку архiтектури та урбанiстики, а й комплексне бачення безпеки жителiв мiста як системи заходiв, де враховуються сумiжнi мiськi служби i людина є в центрi уваги, повiдомляє Property Times.
Про стан укриттiв у областi розповiла головна архiтекторка Львiвщини Олена Василько, зокрема, про iнженерно-технiчнi заходи цивiльного захисту в розробленiй мiстобудiвнiй документацiї, фонд захисних споруд Львiвщини, основнi виклики при проєктуваннi укриттiв, зокрема про їхню доступнiсть для людей з iнвалiднiстю та iнших маломобiльних груп населення.
“Безпека населення стане одним iз ключових факторiв при плануваннi нового будiвництва на наступнi декiлька десятилiть. Тому, проєктуючи укриття, потрiбно враховувати нашi реалiї й аналiзувати свiтовi практики, аби знаходити i втiлювати найоптимальнiшi безпековi рiшення. Добре, коли примiщення у постiйнiй експлуатацiї, з рiзним щоденним функцiональним навантаженням, якi легко трансформуються у надiйнi укриття та мають захиснi властивостi сховищ. Найважливiше, пам’ятати, що будуємо для людей, з думкою про людей, їхню безпеку та комфорт”, – пiдсумувала Олена Василько.
Сергiй Распутний, CEO групи компанiй Caspian Service Ukraine, закликав уважно поставитися до ризикiв, якi несе в собi ДБН В.2.2-5:23, як такого, що має багато спiльного зi спадком часiв холодної вiйни (Радянський ВСН – ДБН В.2.2-5:97), та звернув увагу на розосередження, як бiльш безпечний спосiб для швидкого реагування, бiльш швидкий для людини, яка має орiєнтуватися, та для будiвництва таких рiшень, щоб якомога якiсно i швидко задовольнити потреби держави в великiй кiлькостi укриттiв.
“Свого часу цивiльна оборона була структурним пiдроздiлом Мiнiстерства оборони, i цьому є серйозне пiдгрунтя. Оборона, навiть якщо вона цивiльна, не перестає бути обороною i повинна бути одною зi складових системи для ефективного застосування i скоординованого використання. Абсолютно всi нашi нормативнi документи, закони та пiдзаконнi акти не враховували можливiсть бойових дiй. Це i основний закон у проєктуваннi i будiвництвi 3038-VI “Про регулювання мiстобудiвної дiяльностi” вiд 17 лютого 2011 р., i Кодекс цивiльного захисту, i ДБН В.2.2-5:97. Постає питання, якi ж висновки треба зробити пiсля двох рокiв повномасштабної вiйни з застосуванням найсучаснiших вiйськових технологiй i чи є мiжнародний досвiд, з якого можна щось запозичити. Основний висновок, яким зараз керуються вiйськовi та бiльшiсть цивiльного населення, – це розосередження”, – зазначив Сергiй Распутний.
Тетяна Жидкова, доцент НАУ, кандидат технiчних наук, спiвавторка ДБН В.2.2-5:2023 “Захиснi споруди цивiльного захисту”, розповiла про роботу фахiвцiв щодо створення ДБН В.2.2-5:23. Зазвичай змiни до державних будiвельних норм з’являються приблизно раз на 10 рокiв, пiсля узагальнення невiдповiдностi попередньої редакцiї й на базi накопичення досвiду.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, досвiду такої вiйни, яка руйнує мiста України, не знає жодна країна свiту. Проте, в склад робочої групи з розробки ДБН В.2.2-5:2023 “Захиснi споруди цивiльного захисту” були залученi найкращi фахiвцi будiвельної галузi й науковцi України, якi на базi лише теоретичних дослiджень вiдпрацювали основнi роздiли цих норм. Звичайно, цей документ не бездоганний, але вiн мiстить рекомендацiї щодо захисту населення вiдповiдно до потреб воєнного часу.
У доповiдi Тетяна Жидкова запропонувала основний принцип, який має бути покладено в основу забезпечення захисту населення України: швидкий доступ до укриття в будь-якiй час у будь-якiй частинi мiста.
Висновки та рекомендацiї, якi надала панi Тетяна, крiм показового досвiду таких країн, як Iзраїль, Сiнгапур, США, такi:
– провести iнвентаризацiю наявних пiдземних поверхiв будинкiв i пiдземного простору мiст України та пристосувати їх пiд захиснi споруди;
– в новому будiвництвi необхiдно змiнити традицiйну об’ємно-планувальну структуру житлових i громадських будинкiв зi створенням захищеного простору постiйного використання в безпосереднiй близькостi вiд мiсця перебування людини – в квартирах на поверхах на сходах, в офiсах i закладах освiти, в лiкарнях, в громадському просторi.
Катерина Полiщук та Олександр Кагал, спiвзасновники БФ “Гуртум”, подiлилися практикою облаштування укриттiв з позитивним дизайном, тематиками, комфортними та цiкавими для уяви та настрою дiтей, щоб перебування було психологiчно легшим.
“Мета наших реалiзованих проєктiв укриттiв для шкiл та садочкiв у Київськiй областi – повернути мiстян до нормального плину життя. Створити мiсце, в якому дiти можуть навчатися, з безпечним укриттям на перiод повiтряних тривог, а їхнi батьки можуть у цей час ходити на роботу. До того ж ми придiляємо велику увагу дизайну наших проєктiв. Необхiднiсть сидiти у жахливих умовах пiдвалiв, стандартних укриттiв, створених лише вiдповiдно до норм, – додатковий стрес для дiтей, особливо деокупованих територiй, дуже важливо створити асоцiацiю не лише безпеки, а й казкового простору в укриттi. Намагаємось показати приклад, що можна докласти ще зовсiм трошки зусиль i створювати гарнi, продуманi простори, де дiтям буде цiкаво знаходитись. Ми вiримо, що нашi проєкти покажуть вимушеним переселенцям в Українi та за її межами, що наша Україна вiдновлюється, створюються новi безпечнi та красивi простори. I це врештi решт спонукатиме багатьох до повернення додому”, – кажуть волонтери та спiвзасновники БФ “Гуртум”.
Архiтектор, реставратор, власник компанiї Savytskyy Design Марко Савицький подiлився досвiдом вiдвiдування укриттiв в рiзних регiонах країни i зауважив про важливiсть просистемного пiдходу для облаштування безпекових заходiв, де людина та її фiзичне та ментальне здоров’я – беззаперечна цiннiсть.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *