“єОселя” посилює довiру покупцiв до первинного ринку житла

житла” style=”width:900px; height:auto;” />

Державна iпотечна програма “єОселя” сприяє формуванню iмiджу надiйної компанiї-забудовника, а також загалом посилює довiру потенцiйних покупцiв до первинного ринку житла. Таку думку висловила Олена Дмiтрiєва, перша заступниця голови правлiння “Глобус Банку”.

Спираючись на оприлюдненi данi Української фiнансової житлової компанiї (“Укрфiнжитло”), вона розповiла, що з початку 2024 р. кiлькiсть акредитованих девелоперiв до участi в програмi “єОселя” зросла майже в 5 разiв: станом на початок червня їх налiчується уже майже 50. Це ж стосується кiлькостi акредитованих об’єктiв на стадiї зведення: за офiцiйними даними, наразi їхня кiлькiсть складає вже близько 100 ЖК в 14 областях України.
Банкiрка вважає, що найголовнiшим здобутком “єОселi” у першому пiврiччi слiд вважати процес поступової переорiєнтацiї цiєї програми на первинний ринок, зокрема на об’єкти в стадiї зведення, повiдомляє Property Times.
“Участь девелоперiв в державнiй iпотечнiй програмi, окрiм суто стратегiчних завдань з розвитку максимальної кiлькостi механiзмiв залучення потенцiйних покупцiв, вимагає дотримання чiтких критерiїв до акредитацiї, серед яких безперервнiсть будiвництва, наявнiсть всiх дозвiльних документiв, вiдсутнiсть судових обтяжень, вiдповiднiсть об’єкта задекларованим характеристикам тощо. Саме тому можна вважати, що участь девелоперiв в “єОселi” є своєрiдним “знаком якостi” та надiйностi для потенцiйних покупцiв”, – розповiла експертка.
Водночас, за словами Олени Дмiтрiєвої, на первинному ринку житла зберiгаються високi ризики, пов’язанi як з фiнансовою здатнiстю девелопера вчасно завершити будiвництво розпочатих об’єктiв, так i з суто “воєнними” обставинами. Натомiсть “кредитнi ризики” повнiстю лягають на банк та покупця житла на первинному ринку.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, наразi понад 60% всiх кредитiв населенню – це “короткi” споживчi кредити на суму вiд 5 тис. до 100 тис. грн. термiном погашення до 12 мiсяцiв. Тодi як iпотечнi кредити зазвичай видаються на бiльш значнi суми: найчастiше вiд 1 млн. грн. до 4 млн. грн. i термiном вiд 3 до 20 рокiв. Тобто, виснує експертка, iпотека для банкiв має значно бiльший середнiй чек i довша в часi, саме тому кiлькiсть виданих банками iпотечних кредитiв незначна у порiвняннi зi споживчими кредитами та складає близько 1000 угод на мiсяць.
“Станом на червень лише 9 банкiв розвивають iпотеку, а у програмi “єОселя” беруть участь 8 банкiвських установ. I треба зважати, що в кожного з них є своя власна стратегiя розвитку, вiдповiднi фiнансовi можливостi та власнi вимоги як до позичальника, так i до девелопера (якщо банк працює на первинному ринку). Адже видача iпотечного кредиту на первинному ринку – це необхiднiсть сформувати банкiвськi резерви у розмiрi вiд 7% до 50% вiд суми наданої iпотеки. Тобто, надаючи кредит, банк вiдразу має понести суттєвi витрати на резерви. Саме тому розвиток iпотеки в умовах вiйни – це досить ризиковано й дорого для банкiв”, – пiдкреслила банкiрка.
Олена Дмiтрiєва вказала основнi взаємопов’язанi фактори, що впливатимуть на розвиток iпотеки у другому пiврiччi:
– загальний економiчний розвиток країни: розмiр облiкової ставки, яка формує ставки за кредитами (наразi вона складає 13%), рiвень iнфляцiї та вiдповiдно курс валют;
– ситуацiя в банкiвськiй сферi: розвиток кредитування, потенцiйне розширення кiлькостi банкiв-партнерiв програми “єОселя”;
– темпи будiвництва та стратегiя девелоперiв, спрямована на розширення механiзмiв придбання житла на стадiї зведення (програми розтермiнування, спiльнi iпотечнi програми з банками, участь в державнiй iпотечнiй програмi “єОселя” тощо);
– будiвельнi ризики: фiнансова здатнiсть девелопера здiйснювати будiвництво в умовах можливого зростання собiвартостi, дотримання термiнiв здачi об’єктiв в експлуатацiю попри перебої з енергопостачанням, загальний рiвень попиту на житло в стадiї зведення.
– “воєннi” ризики: “географiя” бойових дiй, ефективна протидiя ворогу, подолання наслiдкiв ворожої агресiї.
Експертка прогнозує, що до кiнця року кiлькiсть виданих кредитiв за програмою на об’єкти в стадiї будiвництва за програмою “єОселя” буде збiльшуватись та може скласти до 20% вiд загальної кiлькостi пiльгових iпотек. Однак для цього повинно збiгтися кiлька важливих умов: активiзацiя девелоперiв, зацiкавлених в участi в державнiй iпотечнiй програмi, збiльшення кiлькостi банкiв, що розвиватимуть iпотечне кредитування, а також зацiкавленiсть та фiнансовi можливостi потенцiйних покупцiв в придбаннi житла в кредит на стадiї його зведення.
“Iпотека на первинному ринку важлива з огляду на те, що це один з ефективних механiзмiв розвитку будiвельної сфери. Саме тому стратегiчна мета “єОселi” скорiше за все залишиться незмiнною – це створення оптимальних умов, якi б дали змогу стимулювати розвиток будiвництва, а також задовольнити потреби громадян у власному якiсному житлi”, – пiдсумувала Олена Дмiтрiєва.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *