Директор Департаменту розвитку бiзнесу ПрАТ “Укрфiнжитло” Андрiй Тарасенко взяв участь у заходi “”Зелене”, доступне житло для України: Фiнансовi iнструменти” за органiзацiї Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА).
Зустрiч була присвячена обговоренню розробки проєкту системи зеленої сертифiкацiї житлових будiвель для України. Захiд зiбрав представникiв банкiвського сектору, зокрема партнерiв державної iпотечної програми “єОселя”, експертiв з енергоефективностi та фiнансових iнструментiв.
Директорка Європейсько-українського енергетичного агентства Анастасiя Верещинська розповiла про пiдготовку та розробку системи зеленої сертифiкацiї житлових будiвель для подальшого її впровадження в Українi та пiдкреслила важливiсть адаптацiї українських стандартiв будiвництва до екологiчних вимог ЄС та розвитку фiнансування сталого житла.
“Наше агентство є українським учасником проєкту SMARTER4EU. В рамках цього проєкту системи сертифiкацiї адаптуються до вимог Таксономiї ЄС та можуть стати базою для розвитку механiзму “зеленої” iпотеки в Українi та iнших країнах Європи. Спiльно з десятьма органiзацiями країн Європи фокусуємося на запуску зелених систем сертифiкацiї в країнах-учасницях проєкту. Такi країни по консорцiуму, як Румунiя, Iрландiя, вже мають великий досвiд запуску цiєї системи, мають приклади сертифiкованих будiвель та роботи з фiнансовими органiзацiями для створення фiнансових iнструментiв для популяризацiї зеленого будiвництва i фiнансування проєктiв у житловiй забудовi”, – розповiла Анастасiя Верещинська.
Директор департаменту розвитку бiзнесу ПрАТ “Укрфiнжитло” Андрiй Тарасенко розповiв про ситуацiю на ринку iпотеки України та вплив на нього програми доступної iпотеки “єОселя”.
“Попит на житло в Українi залишається високим навiть в умовах повномасштабної вiйни. Сьогоднi вже понад 16,7 тис. українських родин скористалися програмою “єОселя” на бiльш нiж 27 млрд. грн. Це свiдчить про довiру громадян до програми та актуальнiсть iпотеки як iнструменту покращення житлових умов. Водночас програма “єОселя” – програма доступного житла, яка при цьому виконує функцiю пiдтримки економiки шляхом стимулювання попиту в першу чергу на новобудови. Такi будинки зводяться вiдповiдно до актуальних державних будiвельних норм та вiдповiдають сучасним запитам споживачiв на комфортне, безпечне та енергоефективне житло”, – зазначив Андрiй Тарасенко.
Вiн додав, що на сьогоднi “Укрфiнжитло” збирає iнформацiю про ситуацiю на ринку з метою пiдготовки пропозицiй щодо впровадження “зеленого” компоненту в iпотечне кредитування.
“Ми вивчаємо це питання, зокрема щодо енергоефективностi житла, ми знаємо, як виглядає портфель акредитованих об’єктiв в програмi. Для запровадження конкретних вимог необхiдний дiалог iз девелоперами, аналiз iнструментiв та рiшень, якi вже працюють на європейському ринку для розумiння, як найбiльш ефективно їх можна було б впровадити в Українi, якi можуть бути першi кроки. Важливо при цьому саме створити попит на таке “зелене” житло зi сторони споживача, зокрема через створення програм компенсацiї за пiдтримки мiжнародних фiнансових iнститутiв, адже ми розумiємо, що клiєнт, особливо в рамках програми “єОселя”, обирає житло в першу чергу за цiною. Ми зацiкавленi у глибокому аудитi та вивченнi iнструментiв, якi б дозволили втiлити “зелену” iпотеку в майбутньому в Українi”, – зауважив Андрiй Тарасенко.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, у ходi зустрiчi експертка iз сертифiкацiї проєкту SMARTER4EU Iрина Суходуб презентувала розробку системи зеленої сертифiкацiї житлових будiвель. Її мета – створення прозорої та адаптованої до таксономiї ЄС системи, яка в майбутньому дозволить стимулювати iнвестицiї у стале житло через банкiвськi продукти.
Також були представленi приклади впровадження зелених стандартiв у країнах ЄС, зокрема – досвiд Румунiї. Єлена Растей, експертка SMARTER4EU, вiцепрезидентка Romania Green Building Council, подiлилася практиками фiнансування екологiчних житлових проєктiв.
Пiд час заходу учасники також провели дискусiю щодо перспектив розвитку “зелених” фiнансових iнструментiв для житла в Українi.