Уряд Франції оголосив про внесок у 10 млн євро на ремонт конфайнмента четвертого енергоблока Чорнобильської АЕС, пошкодженого ворожим дроном.
Як передає Укрінформ, про це повідомило Міністерство фінансів України.
"Під час засідання Асамблеї донорів Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля (The International Chornobyl Cooperation Account, ICCA), представники уряду Франції оголосили про внесок на рахунок Чорнобильського фонду ЄБРР у розмірі 10 млн євро. Зазначені кошти дозволять надалі фінансувати роботи з ремонту захисного укриття над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, який зазнав пошкоджень через російську атаку дронів", – ідеться у повідомленні.
На фото П’єр Ельброн та Марк Боуман. Джерело: Мінфін України
Зазначається, що угоду про внесок підписали спеціальний уповноважений Президента Франції з питань економічної допомоги та відбудови України П’єр Ельброн та віцепрезидент ЄБРР з питань політики та партнерств Марк Боуман під час 34-ої Щорічної зустрічі та Бізнес-форуму ЄБРР у Лондоні.
“Вдячна уряду Франції за рішення надати фінансування на відновлення захисного саркофага над Чорнобильською атомною електростанцією. Ваш внесок є надзвичайно важливим для забезпечення ядерної безпеки не лише в Україні, а й у всьому світі. Це не лише підтримка технічних рішень, а й внесок у глобальну стабільність”, – зазначила заступниця міністра фінансів України Ольга Зикова.
Фото: Мінфін України
Водночас, на її переконання, стратегічна мета партнерів та України щодо Чорнобильської АЕС має полягати не в тому, щоб реагувати на чергові надзвичайні ситуації, викликані воєнною агресією росії, а в забезпеченні сталої, довготривалої безпеки об’єкта.
Читайте також: Після удару дрона в укритті ЧАЕС з'явилося 330 отворів – МАГАТЕ
“Ми повинні перейти від політики реагування до політики попередження і сталості. Це означає: довгострокові інвестиції у модернізацію інфраструктури безпеки ЧАЕС, постійну фізичну охорону, протиповітряний захист об’єкта, а також належне міжнародне фінансування моніторингу, обслуговування і швидкого реагування”, – наголосила заступниця міністра фінансів.
Як повідомила у Фейсбуці міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, Франція активно залучена до ліквідації наслідків удару по конфайнменту четвертого енергоблока ЧАЕС із перших днів після атаки.
“Арка НБК (Нового безпечного конфайнмента – ред.) – об’єкт, до створення якого було залучено багато французьких компаній та фахівців. Сьогодні ведеться активна робота щодо оцінки пошкоджень і напрацювання плану відновлення функціональності Арки”, – додала Гринчук.
Як повідомлялось, вночі 14 лютого 2025 року російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
Наразі ЄБРР працює з ЧАЕС, українськими експертами та французькою компанією Bouygues, залученою до початкового будівництва нового захисного укриття, щоб оцінити повну міру пошкоджень укриття та розробити варіанти для довгострокового відновлення. Для підтримки цих заходів, планується виділити 5 млн євро з наявних ресурсів Фонду.
На сьогодні на рахунку Фонду знаходиться понад 19 млн євро. Загалом за час роботи Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля було залучено понад 26 млн євро. Рахунок міжнародного співробітництва для Чорнобиля створений Європейським банком реконструкції та розвитку у 2020 році як правонаступник Рахунку ядерної безпеки (NSA) та Чорнобильського фонду “Укриття” (CSF).
Загальні витрати на повне відновлення Нового безпечного конфайнмента можуть перевищити 100 млн євро.
За інформацією ЄБРР, міжнародна спільнота надала близько 2 млрд євро на програми, що адмініструються ЄБРР у Чорнобилі, починаючи з 1995 року.
Перше фото: МАГАТЕ