Співзасновника Concorde Capital Ігоря Мазепу і його брата затримало ДБР, а в офісі Concorde Capital пройшли обшуки. Раніше Мазепа заявляв, що правоохоронці тероризують бізнес. Що могло стати причиною затримання? Forbes знайшов ймовірні деталі справи.
Ввечері 18 січня стало відомо, що Держбюро розслідувань затримало засновника інвесткомпанії Concorde Capital Ігоря Мазепу, 47.
Справа стосується зведення котеджних містечок ще у 2013 році, зазначається у релізі пресслужби бізнесмена. Мазепа володіє комплексами GoodLife та Shelest, що розташовані поблизу Київської ГЕС.
Чи має бізнесмен статус підозрюваного на момент цієї публікації точно не відомо. Цього ж дня обшук пройшов і у офісі компанії Мазепи Concorde Capital.
На момент виходу статті ДБР не надала офіційних розʼяснень затримання. У пресслужбі бюро відмовились коментувати Forbes справу пославшись на завершення робочого дня.
Що це за справа, хто ще може у ній фігурувати та чим примітний Мазепа та його бізнес?
Forbes розповідає усі деталі затримання одного з найвідоміших інвестбанкірів країни.
Зустріч на кордоні між ДБР та Мазепою
Ігоря Мазепу затримали на кордоні з Польщею вдень 18 січня. СБУ не приймала участі у затриманні, уточнив Forbes співрозмовник у Службі безпеки. Пресслужба бізнесмена заявила, що він їхав у відрядження.
«Мазепа неодноразово перетинав кордон у справах, повʼязаних з волонтерською та інвестиційною діяльністю і щоразу повертався, – йдеться у повідомленні на Facebook-сторінці бізнесмена. – Про цей його виїзд він повідомив правоохоронні органи». Телефон самого бізнесмена вимкнений.
Станом на 21:00 18 січня Мазепа їхав у авто ДБР у напрямку Києва, повідомив Forbes голова Федерації роботодавців України, учасник руху «Маніфест 42» Дмитро Олійник, який знаходився на постійному звʼязку з адвокатами бізнесмена. Також затримали брата бізнесмена Юрія Мазепу, уточнив Олійник.
Ігор Мазепа Фото Сергій Пірієв для Forbes Ukraine
Паралельно правоохоронці обшукали офіс інвесткомпанії Мазепи Concorde Capital у бізнес-центрі «Парус» у Києві. «Обшуки проходил без ухвали суду, забирали документи, які не стосуються справи, а пов‘язані з усіма напрямками бізнес-активності Мазепи, вилучено особисті речі співробітників, які працюють в інших проєктах», – йдеться у релізі пресслужби Concorde.
У ньому зазначається, що правоохоронці не мали судового дозволу для обшуку авто Мазепи, а до слідчих дій не допустили адвоката бізнесмена. «Ми повʼязуємо такі дії ДБР з позицією Ігоря Мазепи стосовно тиску силовиків на бізнес», – зазначається у релізі пресслужби Concorde Capital.
Чому ДБР зацікавилась котеджами вздовж Дніпра
У реєстрі судових рішень Forbes вдалося знайти опис справи про незаконне заволодіння землею та будівництво на гідротехнічних спорудах ГЕС. Провадження за фактом зловживання службовим становищем співробітників Держгеокадастру, Держлісагентства, Держводагентства відкрите 18 квітня 2014 року, випливає з матеріалів, опублікованих у судовому реєстрі.
Чи саме воно стало приводом для затримання бізнесмена, на момент публікації невідомо.
За версією слідства, посадові особи сприяли незаконній передачі у приватну власність земель водного та лісового фонду – території гребня лівобережної захисної греблі «Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС» вздовж Дніпра між селищами Хотянівка і Лебедівка.
Саме там, між Дніпром та обвідним каналом, знаходиться кілька елітних котеджних містечок, у тому числі GoodLife та два проєкта – Shelest та Shelest Hutir, які розвиває Concorde Capital.
Територія комплексу Shelest
У судових матеріалах не наведено підтверджень, що йдеться саме про ці ділянки. Також неясно, чи міг бути причетний Мазепа до організації схеми із заволодіння землею, чи його компанії потрапили у периметр справи тільки як учасниці подальших угод купівлі-продажу вказаних ділянок.
Влітку 2023-го слідчі із залученням спеціалістів та експертів отримали дозвіл суду на огляд місцевості на території лівобережної захисної дамби на східному березі Київського водосховища, зокрема на ділянках, які належать ТОВ «Форм Ленд». Її власники – Володимир Лімаков і Сергій Слюсаренко. Вони ж є співзасновниками іншого великого містечка вздовж канала – Riviera Village.
Наприкінці листопада 2023-го Бюро повідомило про викриття злочинної організації, яка у 2020-2021 роках заволоділа землями стратегічного значення на Київській ГЕС.
«До неї входило майже два десятки фігурантів, серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів. Вони діяли в інтересах декількох забудовників», – йшлося тоді у релізі ДБР.
Детективи оголосили вісім підозр та затримали пʼятьох фігурантів. Суд відправив їх під арешт на 60 днів.
Зранку 19 січня ДБР підтверило повʼязаність цих справ. «18 січня, працівники ДБР спільно з ДСР Нацполіції під час спроби виїзду за кордон затримали бізнесмена – організатора схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури – Київської ГЕС», — повідомляється у свіжому релізі ДБР.
Використовуючи прогалини у правовому статусі ділянок, організатори через корупційні зв’язки у держорганах оформлювали їх як землі сільгосппризначення, що дозволяло виділяти ці ділянки громадянам України, зазначають у ДБР.
Інші учасники начебто підшукували через соціальні мережі «підставних осіб», які за гроші погоджувались підписати документи про виділення їм землі у приватну власність. За даними слідства більшість з них були студентами столичних навчальних закладів, які були введені в оману та погодилися на пропозицію через скрутне матеріальне становище.
«Надалі виконавці від імені «підставних осіб» підписували низку документів для оформлення права власності на земельні ділянки. Потім вони «перепродавали» землю представникам відомих на Київщині забудовників елітної нерухомості, які й замовили та профінансували незаконну схему», — констатують у ДБР.
Після публікації у пресслужбі Concorde Capital повідомили, що Мазепу затримали по кримінальній справі, стосовно виділення земельних ділянок, загальною площею 2,4 га, які начебто були виділені з порушенням законодавства.
«Розмір збитків державі в розмірі 7 млн грн, який інкримінують, в той же час застави для Ігоря Мазепи і його брата 700 млн грн та 500 млн грн відповідно, – йдеться у повідомленні. – Зауважуємо, що затримали власника котеджного містечка, а не когось з держслужбовців, який нібито виділяв землю не за законом».
Як влаштовані котеджні містечка під Києвом
(Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)
Елітне заміське котеджне містечко Goodlife Park Мазепи (обслуговуючий кооператив «Садівницьке товариство Київська Рівʼєра») розташоване поблизу Лебедівки в Київській області.
Відкриття містечка відбулося у червні 2013 року. У 2020 році стартувало будівництво другої черги Goodlife Park, яка передбачала 30 котеджів і додаткову інфраструктуру. На той час загальна сума інвестицій в цей проєкт становила $35 млн.
Площа Goodlife Park – 46 гектарів. Нині в містечку збудовано 86 котеджів, 10 будуються і 20 у проєкті – за даними порталу «ЛУН». Там працюють стаціонарний дитячий садочок, гостьовий будинок, який містить клуб із караоке, баром, мінікінотеатр, мініготель і спортзал, банний комплекс, два ресторани та яхт-клуб. На території облаштовано дитячий майданчик і мотузковий парк, два відкритих тенісних корти, поле для мініфутболу, бігові доріжки, майданчик для пляжного волейболу, басейн.
Основні напрями діяльності «СК Київська Рівʼєра» – надання ландшафтних послуг, управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту, організація будівництва будівель. За данними Youcontrol, в її власності немає жодної земельної ділянки,
Бенефіціарні власники кооперативу – Ігор Мазепа, Юрій Мазепа, Олена Мазепа. Виручка компанії у 2020 році (єдині дані в YouControl) – 383 300 грн.
Читати більше Згорнути
Чим відомий та чим володіє Мазепа
Ігор Мазепа – один з найвідоміших українських інвестбанкірів. Він заснував компанію Concorde Capital у 2004-му.
Зараз в її портфелі низка бізнесів, зокрема нерухомість, медицина, газові родовища, видобуток бурштину, виробництво цементу.
GoodLife і Shelest – не єдині житлові проєкти Мазепи. У2023-му бізнесмен оголосив про інвестиції 200 млн грн у велике будівництво «міста в місті» в Ірпені разом з ексмером Володимиром Карплюком. До першої черги проєкту входять 200 об’єктів різного формату: від сітіхаусів по 75 кв. м до котеджів 200+ кв. м.
Наприкінці 2022-го Мазепа купив у Сергія Тігіпка 94% заводу «Кузня на Рибальському» разом з усім майном і земельними ділянками.
«Через можливе банкрутство «Кузні», я зацікавився купити їхні борги. Це наш основний бізнес із 2016 року, і за цей час ми викупили портфелі на десятки мільярдів гривень, – пояснював він Forbes у листопаді 2023-го. – Потім з’явилася можливість купити й контрольний пакет акцій, що робить цю інвестиційну історію більш привабливою. Тому для мене це, по суті, опціон – я купив актив за невеликі гроші, там є непоганий потенціал для заробітку».
Ігор Мазепа Фото з особистого архіву
З 2014 року Мазепа інвестує у найбільшу українську медичну мережу «Добробут» разом з Олегом Калашніковим. У 2023-му він оцінював власні інвестиції у бізнес мережі у $70–80 млн.
Concorde є співвласником MakeUp – найбільшого українського інтернет-магазину із засобами з догляду для тіла та обличчя, косметикою тощо. Також Мазепа є співвласником підприємства «Кривий РігЦемент», що займає близько 10% українського ринку. У 2023-му його компанія брала участь у конкурсі на приватизацію Усть-Дунайського морпорту, але програла аукціон.
Останні гучні історії Мазепи та Concorde Capital і тиск силовиків
У серпні 2023-го Мазепа разом із низкою інших бізнесменів долучився до «Маніфесту 42» – об’єднання, зокрема, проти тиску силовиків на бізнес.
«Ментівський беспредєл набрид бізнесу, правоохоронці приходять та іменем закону шиють голі статті, кримінальні справи та тероризують бізнес, – пояснював тоді ідею створення платформи бізнесмен у коментарі Forbes, – Якщо влада не може покласти цьому край, то обʼєднаний бізнес готовий це зробити».
Одна з ініціатив руху – запровадження окремої статті, що передбачала б кримінальну відповідальність правоохоронців за тиск на бізнес, який включає необґрунтовані кримінальні провадження без логічного кінця, нерелевантні арешти майна та коштів, які призводять до блокування діяльності підприємств та збитків, обшуків із вилученням обладнання, грошей тощо.
У квітні 2023-го, у межах кримінального провадження відбулася серія обшуків у партнерів Мазепи у справі щодо корпоративного конфлікту навколо Майницького газового родовища у Львівській області. У одного з інвесторів вилучили близько $600 000. Мазепа виступав у справі як свідок. Коментуючи справу він дивувався, що кримінальне провадження було відкрито навколо суто господарського спору. У вересні Мазепа та партнери виграли апеляцію у цій справі.
Держава також була в кроці від того, щоб націоналізувати два промислові кар’єри Мазепи та партнерів. Причина – раніше ці активи асоціювалися з росіянином Олегом Дерипаскою, який мав 25% акцій у однієї з найбільших у світі будівельних компаній Strabag, що прямо володіла карʼєрами.
Мазепа починав із продажу акцій українських підприємств іноземцям у 1997-му у компанії Prospects Investments. «Офіс – у будівлі старого Інституту Патона. Виходжу з ліфта й бачу людей у бронежилетах, із автоматами, а поруч – величезні мішки грошей. Перша думка – ось вони, можливості. Друга – ось вони, ризики», – згадував він у розмові з Forbes восени 2021-го.
Першого у його карʼєрі донині було більше.