Заміна Олексія Рєзнікова на Рустема Умєрова у кріслі міністра оборони потягнула за собою низку інших кадрових перестановок. Без очільників у підсумку залишилися Фонд держмайна та Антимонопольний комітет. Наскільки ефективними були ці органи та хто тепер керуватиме ними?
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Призначення Рустема Умєрова міністром оборони запустило ефект кадрового доміно.
Замість нього Фонд держмайна (ФДМ, Умєров очолював його з вересня 2022-го) мала б очолити ексголова Антимонопольного комітету (АМКУ) Ольга Піщанська. А її посаду на чолі АМКУ вже обійняв колишній голова Донецької обласної військової адміністрації та прокурор Павло Кириленко.
Обидві структури виконують важливі державні функції: ФДМ оперує держпідприємствами та активами на мільярди гривень, АМКУ може виносити бізнесу великі штрафи за порушення антимонопольного законодавства та розглядає скарги на державні закупівлі.
Як вони працювали до кадрових змін, зумовлених переходом Умєрова в Міноборони, та що може змінитися з призначенням нових керівників ФДМ та АМКУ?
Успіхи Умєрова в ФДМ та пошуки заміни йому
Останній рік Фонду держмайна під керівництвом Умєрова був чи не найуспішнішим періодом в історії установи, вважає заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Олексій Мовчан.
Здобутки установи можна розподілити на три блоки:
ФДМ запустив малу приватизацію та розпочав підготовку великої. За малою надходження за рік склали 3,2 млрд грн. За великою – ініціативу має підхопити майбутнє керівництво, коментує незалежний консультант із корпоративного управління Дмитро Яблоновський.
Ліквідація 1300 збиткових підприємств чи тих, що фактично існують лише на папері, зазначає Мовчан. Всього у Фонду 2600 таких активів, розповідав у інтервʼю Forbes Умєров у березні.
Реорганізація ФДМ. Звична практика призначення заступників від різних «гравців», уряду тощо припинилася, каже Мовчан. «Зараз новий керівник призначає своїх заступників сам», – зазначає він.
По всіх трьох блоках ФДМ зміг провести необхідні законодавчі зміни, додає заступник голови фінансового комітету Ради Ярослав Железняк. «І головне – не було корупційних скандалів», – наголошує нардеп.
Наступницею Умєрова мала б стати ексочільниця АМКУ Ольга Піщанська, 47, яка до цього понад 10 років працювала у металургійних компаніях «АрселорМіттал Кривий Ріг» та «Метінвест».