Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук та посол Іспанії Рікардо Лопес-Аранда Хагу відвідали Чорнобильську зону відчуження, де відкрили сонячну електростанцію, що має потужність у 0,8 МВт та займає площу у понад 3 тисячі кв. м.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми відкриваємо сонячну електростанцію в зоні відчуження, яку побудували в рамках нашої співпраці з іспанським урядом в рамках боротьби зі зміною клімату, впровадження інноваційних технологічних рішень в Україні. І це знакова подія, тому що почали ми цю роботу саме над конкретним об'єктом ще в 2019 році. Через повномасштабне вторгнення трішки був призупинений процес, але будівництво продовжувалося і я дуже рада, що зараз ми його вже завершили», – наголосила Гринчук.
За її словами відкриття таких об’єктів вкрай важливі саме зараз, оскільки за 3 роки війни українська генерація зазнала суттєвих втрат і руйнувань.
Також Гринчук наголосила, що в Чорнобильській зоні якнайкраще розвивати проєкти відновлювальної енергетики.
«Ця територія, як ніяка інша в Україні, підходить для того, щоб розвивати тут саме проєкти відновлювальної енергетики: сонячну електроенергію, сонячну генерацію, вітрову генерацію, думати щодо новітніх впровадження і тестування тут новітніх енергетичних технологій, тому що тут присутня інфраструктура, яка в нас залишилася від ще робочої Чорнобильської атомної станції. Територія і земельний фонд даної території мають спеціальний статус. І тут можна впроваджувати дійсно проєкти набагато швидше, забезпечувати їх приєднання до енергетичної системи достатньо швидке, і дійсно зробити тут просто такий хаб технологій відновлювальної енергетики. І це, звичайно, один з перших проєктів», – додала міністерка.
Відповідаючи на питання щодо вартості цього проєкту, вона зазначила: «30 млн грн дана електростанція, тобто 0,8 МВт, але це вже з усією інфраструктурою».
Гринчук також анонсувала запуск на початку літа другої аналогічної станції в Україні.
«Я дуже сподіваюсь, що на початку літа ми вас запросимо на відкриття другої такої станції, вже більш потужнішої і будемо і далі розвиватися в цьому напрямку. Сьогоднішня станція, вона майже 1 МВт, якщо бути точною – 0,8 МВт. Здається, це і небагато, але зараз, повірте, кожен кіловат енергетики, яка генерується, кожен кіловат електроенергії має значення для того, щоб ми підтримували і нашу енергетичну систему і розвивали такий напрямок, як відновлювальна енергетика», – наголосила міністерка.
Своєю чергою посол Іспанії Рікардо Лопес-Аранда Хагу наголосив, що уряд Іспанії від початку повномасштабного вторгнення підтримує український народ на різних треках – від військо-політичного до економічного.
«Ми також будемо співпрацювати у всіх так званих «зелених» проєктах. І я точно знаю, що українське міністерство і мій уряд будуть співпрацювати у цій царині для того, щоб зробити більше таких проєктів. Я хочу також висловити своє захоплення українським урядом, який, незважаючи на війну, що йде в Україні, опікується майбутніми проєктами «зеленого» відновлення для сталого розвитку України», – зазначив посол.
Читайте також: На Прикарпатті комунальна СЕС, зведена на очисних спорудах, з 1 липня продає електроенергію
Інформуючи про співпрацю України та Іспанії в інших проєктах, Гринчук нагадала, що ще в 2008 році в рамках Кіотського протоколу з питань зміни клімату було підписано договори щодо скорочення викидів парникових газів з японським урядом і урядом Королівства Іспанії. Відтоді реалізовувалися проєкти, які сприяють скороченню викидів парникових газів. Йдеться і про тепло- термомодернізацію, утеплення будівель тощо.
«Конкретно в співпраці з Іспанським королівством, з урядом Іспанії було впроваджено проєкти по термомодернізації, теплосанації ключових лікарень України. Багато зроблено сонячних електростанцій на даху, які також допомагають конкретним установам бути більш енергонезалежними. Ми, до речі, далі будемо продовжувати співпрацю в рамках ще цього проєкту. Плануємо встановлення і зараз розробляються проєкти сонячних електростанцій дахових саме для будівель державного сектору управління, щоби кожна будівля була максимально енергонезалежною, тому що ми всі з вами пережили часи довготривалих відключень і розуміємо, як це важливо мати альтернативне джерело електроенергії», – повідомила міністерка.
Читайте також: На Тернопільщині діє 45 промислових сонячних електростанцій, 4258 – у домогосподарствах
Вона додала, що з урядом Іспанії тривають перемовини щодо впровадження енергоефективних проєктів і встановлення додаткових відновлювальних електростанцій для об'єктів водної інфраструктури.
Як повідомляв Укрінформ, спеціальний уповноважений президента Франції з питань допомоги та відновлення України П’єр Ельброн в інтерв’ю Укрінформу заявив, що Чорнобильська зона відчуження має потенціал для проєктів із відновлюваної енергетики.