Економіст Андрій Ярмак: Нові мита США українські виробники ягід навіть не помітять

Фото: pexels.com

Україна має родючі землі і чудовий клімат для того, щоб вирощувати якісні овочі та фрукти, які могли б цілком покривати потреби не тільки українців, а й споживачів сусідніх країн. Але в питанні українського експорту овочів і фруктів за кордон не все так просто. Про те, якими ягодами Україна підкорює Європу і як переживе збільшення мита з боку США – журналісту Коротко про розповів економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Малина, лохина і яблука успішно продаються за кордон

Економіст Андрій Ярмак. Фото: avm-ua.org

– До ЄС основні експортні позиції України – це заморожена малина та інші ягоди, свіжа лохина і свіжі яблука. Це з значних позицій і тих, що експортуються стабільно щорічно. Волоський горіх теж експортується. Якщо додати продукти переробки, то велику позицію займають яблучний концентрат і томатна паста. Але після вторгнення РФ найбільший виробник томатної пасти втратив два з трьох заводів на півдні, – говорить Андрій Ярмак.

А от експорт замороженої малини успішний і зростає з року в рік.

– Бо у нас чудові умови для її вирощування, багато домогосподарств з землею. І навіть з 10 соток там реально заробити силами однієї родини, без найму працівників, від 50 до 80 тис. грн за сезон, – говорить Андрій Ярмак. – Лохина – відносно нова і дорога культура, а робоча сила відносно недорога у нас. Тому вона швидко розвивається. І попит на неї зростає як в Україні, так і в світі. Це перспективно.

Не використовуємо всіх своїх можливостей

– На мою думку, ми використовуємо лише 1% потенціалу плодоовочевої галузі країни, бо на зерні чи олійних культурах простіше заробляти. А до овочів і фруктів еволюційно дійде черга, – говорить Андрій Ярмак.

Ризики вирощування та зберігання – не співставні, каже експерт.

– Вирощування овочів та фруктів приблизно в 30-50 разів більш ризиковане, ніж вирощування зернових та олійних, і це тільки з точки зору втрати врожаю. Ще в 20 разів вищі ризики ринкові – бо саме такий коефіцієнт коливання ціни по окремих позиціях. А щодо ризику повної втрати врожаю під час зберігання, то тут і порівнювати немає чого, – пояснює наш співрозмовник.

Ще одна причина – слабкий внутрішній ринок, який погоджується на продукцію такої якості, що не підлягає експорту.

– Тому, якщо ти виробник і, наприклад, виростив картоплю, яка придатна для внутрішнього ринку, то в разі надвиробництва (врожай вищий, ніж треба для внутрішнього споживання) експортувати це неможливо, – додає Ярмак. – А якщо ти вирощуєш продукцію експортної якості, то це дорожче з точки зору витрат, і на внутрішньому ринку можеш не отримати стільки прибутку, як ті, хто вирощує “сміття” за якістю. Або взагалі будеш працювати в збиток.

Вплив збільшення мита США мінімальний

Днями президент США Дональд Трамп оголосив про безпрецедентне збільшення мита фактично для більшості країн світу. Для України цей показник тепер становитиме 10%. Як це вплине на наш експорт до США?

– Якщо коротко, то (збільшення мита) не вплине зовсім або матиме помірковано позитивний вплив, бо інші країни отримали ще вищі мита. Але ж ми дуже мало торгуємо цією групою товарів з США, – говорить Андрій Ярмак.

До США ми фактично не експортуємо овочів та фруктів, крім яблучного концентрату. Все інше – в мізерних обсягах.

У тему

За інформацією аналітиків EastFruit, Україна у 2024 році – №1 у світі за чистим експортом замороженої малини. Уперше в історії Україна очолила рейтинг світових експортерів замороженої малини, обійшовши Сербію та Польщу. У 2024 році Україна експортувала 65 тис. тонн замороженої малини.

Для порівняння:

  • Польща – лише 16 тис. тонн чистого експорту,
  • Сербія – 63 тис. тонн.

Минулого року перші партії малини були продані до Саудівської Аравії та Аргентини. У 2025 році, за прогнозами експертів, ця тенденція зберігатиметься.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *